Artık hiç bir şey gizli kalmayacak!

  • Dolar 5.9481
  • Euro 6.5587
  • GR ALTIN 302.97
  • ÇEYREK 495.3

  • 07 Kasım 2019, Perşembe 14:37
MustafaTübcel

Mustafa Tübcel

Yaptığımız İş GAZETECİLİK

Yaptığımız İş Gazetecilik

Gazeteci, haber değeri taşıdığına inandığı olayların üzerine gider, haberin kokusunu alıp araştırır, kamuoyunda gizlenenleri, saklananları bulup ortaya çıkarır. Kamu yararı gözetir. Milletin ve devletin malı heba olmasın diye uğraş verir. Toplumu haber alma, haberdar olma hakkını temsil eder. Kamuoyunun doğru ve gerçeklerler ile buluşturur. Gazetecinin ifade özgürlüğünden en geniş şekilde yararlanma hakkı vardır. Gazeteci kamunun bekçisidir.

 

Şimdiye kadar yüce mahkemelerin emsal niteliği taşıyan kararlarında özetle der ki “Siyaset adamlarının eleştiriye açık olmasının olağan olduğu, siyaset adamlarının kamuya açık nitelikleri gereği yaptığı işlem ve davranışlarının eleştirilmesi ve bu eleştirilerin sert olmasında kamusal yarar mevcut olduğu, siyaset ile uğraşan kişilerin kendilerine yönelik sert, ağır ve hatta incitici eleştirilere katlanması gerektiği, ayrıca AHİS ile güvence altına alınan ifade özgürlüğü sadece zararsız ve ilgilenmeye değmez olarak görülen bilgi ve fikirler değil aynı zamanda rahatsız edeni şaşırtan ve gücendiren ifadelerinde bu kapsam değerlendirilmesi gerekmektedir.” diyor yüce mahkemeler verdiği kararlarda.

 

“Ülkenin siyasî veya sosyal hayatında rol oynayan kişiler”, kamuoyunun sürekli biçimde dikkati çeken (kamuya mutlak olarak mal olmuş) kişilerdir.

Kamuya mal olmuş kişilerin kişilik haklarına yapılan müdahaleler özel kişilerden farklı biçimde ele alınır. Basın yoluyla kişilik hakkına müdahale edilen kişinin kamuya mal olmuş bir kişi olması, kamunun bilgi almakta üstün bir yararı söz konusu olduğunda, müdahaleyi hukuka uygun hale getirebilir. Kamuya mal olmuş kişiler, toplumsal hayatın çeşitli alanlarında öne çıkarak toplumun ilgisini üzerlerinde toplayan ve haklarında bilgi edinmek bakımından toplumun meşru bir menfaatinin bulunduğu kişilerdir. Kamuya mal olmuş kişi kavramı dar anlamıyla bulundukları mevki, yerine getirdikleri görevler veya faaliyetleri ile toplumun ilgisini sürekli olarak üzerlerinde toplayan kişileri ifade eder.

Basın yoluyla kişilik haklarının ihlâlinde, ihlâlin hukuka aykırılığını ortadan kaldıran sebep, toplumun haber almaktaki yararı biçimindeki “üstün kamu yararı” olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Bu yüzdendir ki biz yaptığımız ve yapacağımız yayınlarda ülkemizin, devletimizin hak ve menfaatlerini gözetip, kamu yararını ön planda tutup, İzmirli ve İzmirlinin mallarının çarçur edilmesini, bizler tarafından seçilen seçilmişlere yine bizler tarafından ödenen vergiler ile sağlanan kaynakların seçilmişler tarafından doğru kullanıp kullanılmadığını gazetecilik kimliğimizin yanında aynı zamanda halk olduğumuz için sorgulayacağız!

 

Seçilmişlerin doğru yaptığı işlere alkış tutup, yanlış yaptığı işlerde de eleştiri hakkımızı sonuna kadar kullanacağız.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık