• Dolar 6.1181
  • Euro 6.6455
  • GR ALTIN 325.6
  • ÇEYREK 532.36

  • 06 Ağustos 2019, Salı 10:03
AylinUzunoğlu

Aylin Uzunoğlu

Tekstil Sektöründeki Sıkıntılar

Merhaba sevgili okurlarım...

Bundan önceki yazılarım da, tekstil ve moda dünyasının, parlak, şaşalı ve ihtişamlı halini sizlere nasıl ve ne şekilde sunulduğuna dair bilgiler vermiştim. Bu haftaki yazımda ise bunun yani madalyonun diğer yüzünü anlatmaya , tekstil ve moda sektörünün sıkıntılarından bahsetmeye çalışacağım.

Bilindiği gibi, Türk tekstil, hazır giyim ve konfeksiyon sektörü, güç olarak, dünyada ön sıralarda yer almaktadır. Yoğun çalışan tekstilciler, hazır giyim ve konfeksiyoncular, 2 milyonu aşkın çalışanıyla Türkiye'nin istihdam sorununun çözümüne ciddi anlamda katkı koymaktadırlar.

Tekstil sektörünün başlıca sorunlarını şöyle sıralayabiliriz.

   1) Tekstil sektöründe vizyon ve strateji eksikliği vardır.Bu nedenle , sektördeki bir çok işletme gelecekte çalışmalarını hangi yöne çevireceği konusunda kararsızdır.Bu durum tekstil sektörünü gelecekte sorunlarla karşı karşıya bırakacaktır..Strateji belirleme konusunda işletmelere devletin , ticaret ve sanayi odalarının , üniversitelerin , ihracatçı birliklerinin ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının yardım ve katkısı gerekmektedir.Bu anlamda sektöre yön verilmeli , sektörün kullanacağı teknolojiler ve bu teknolojilerin kullanım yerleri belirlenmelidir.

   2) Çin tekstilinin aşırı, acımasız ve haksız rekabeti çok önemli bir sorundur. Özellikle temel ve standart  tekstil  ürünlerinde Çin firmaları ile rekabet etmek pek de mümkün değildir.Gerekli önlemler alınmaz ise bir çok işletme kapanacaktır.

   3) Yurt dışındaki rakiplere göre, enerji, doğalgaz, işçilik, vergi, sigorta gibi temel girdiler ne yazık ki ülkemizde oldukça yüksektir.

   4) Diğer ihracatçılar gibi tekstilcilerde kur riski ile karşı karşıyadır. Son üç yıldır, kurlardaki düşüş tekstil ihracatçılarının rekabet şansını azaltmıştır.Buna karşın asgari ücret de artmıştır.

   5) Sanayici ve iş adamları ile Hükümet arasında sağlıklı ve düzenli bir bilgi akışı yoktur. Bu nedenle gerekli önlemler zamanında alınamamaktadır..Maalesef ülkemizde sağlıklı bir sanayi envanteri bulunmamaktadır.

   6) Tekstil, hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün en önemli sorunlarından birisi de kayıt dışılıktır. Kayıt dışı çalışan tekstil işletmeleri, rekabet ortamının bozulmasına , makine parkının bilinmememsine , istihdam bilgilerinin yetersizliğine neden olmaktadır.Yetersiz bilgiler,geleceğe ilişkin doğru tahminler yapılmasına imkan vermemektedir.

   7) Sektörün sorunu, tasarım yapamamak, marka olamamak ve moda yaratamamaktır.

   8) Ülkemizde işsizlik çok ciddi boyutlarda olmasına karşın, tekstil sektöründe nitelikli eleman yetersizliği söz konusudur. Bu sektörde de üniversite- sanayi işbirliği gerçekleştirilememektedir.

   9) Tekstil şirketleri bir araya gelip sorunlarını ilgililere iletememekte ve birlikte hareket edememektedirler. Bilindiği gibi , ortaya konulamayan  veya birlikte dile getirilemeyen sorunlar , ilgili kurumlar tarafından da dikkate alınmamaktadır.

   10) Sektördeki firmalar arasında dayanışma yoktur. Aynı müşterileri karşısında anlamsız bir rekabet söz konusudur.

   11) Tekstil firmaları çalışanlarına gereken yatırımı yapmamaktadırlar ne yazık ki.

   12) Tekstilde AR-GE yatırımları yeterince yapılamamakta, yapılan AR-GE yatırımları için yeterli kaynak ve destek verilmemektedir.

   13) Yabancı yatırımlar yeterince teşvik edilmemekte ve yatırım imkanları sağlanmamaktadır. Bu nedenle de yabancı yatırımcılar ülkemize gelmemektedir.

Bunun yanında peki çözüm önerileri nedir? diyecek olursak. Öncelikle, sağlıklı bir sektör envanteri çıkarılmalı ve sorunlar masaya yatırılmalıdır.

   1) Tekstil sektörü için kısa, orta ve uzun vadeli hedefler belirlenmeli, vizyon oluşturulmalı ve dünyadaki gelişmelere göre, izlenecek stratejiler tespit edilmeli, hedef ve stratejiler tüm işletme sahiplerine ve yöneticilerine anlatılmalıdır.

   2) Tekstil şirketleri bir araya gelerek sorunlarına ortak çözümler arayabilmeli, sektörel kümeler oluşturulmalı.AR-GE eğitim ve benzeri yatırımları birlikte yapabilmelidir.

   3) Tekstil sektörünün kayıt altına alınması için, vergi oranları düşürülmeli, denetimler yoğunlaştırılmalı, tüm harcamalar gider olarak yazılabilmelidir. Kapsamlı bir vergi reformu yapılmalıdır.

   4) SSK primleri, stopaj vergileri gibi işçilik maliyetleri üzerindeki yükler azaltılmalıdır.

   5) Fiyatı devlet tarafından belirlenen sanayide kullanılan enerji giderleri, dünya fiyatları seviyesine çekilmelidir.

   6) Teşvik yasası en az bir yıl süre ile bütün sektörler ve yöreler için uygulanmalıdır. Böylece bir çok kişinin işini kaybetmesi de önlenmiş olacaktır.

   7) Türk lirasının değerlenmesine karşı ihracat yapan firmalara, ülkeye döviz girişi yaptıklarında en az enflasyonun altında kalmamak suretiyle kur verilmelidir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Abdullah Abdullah 07.08.2019 07:56

Bu sektöre çözümler bulunmazsa yıllarını vermiş olan bizler son nesil olarak tarihte yerimizi alacaz gibi...

yukarı çık