• Dolar 6.597
  • Euro 7.052
  • GR ALTIN 350.57
  • ÇEYREK 575.38

  • 09 Aralık 2019, Pazartesi 12:20
AtillaÖntürk

Atilla Öntürk

Kim bu insanlar? “Rothschild Ailesi”

Bu yazımda sizlere haklarında Dünya’da en çok söylenti olan aileden bahsetmek istiyorum.

Kim bu “Rothschild Ailesi” denen insanlar?

Yahudilerin ticari güçleri ve Dünya finans piyasasındaki güçlerini hiç ticaretle uğraşmayan kişiler dahil olmak üzere kendi aralarında mutlaka bir defa tartışmışlardır. Bu dedikoduların nedeninin tarihte ilk geçmesini sağlayan ailedir Rothschild Ailesi.

Peki bu başarıyı nasıl yakalamışlar ve haklarında bu kadar dedikodu neden yayılıyor?

Öyle bir güç düşününki biz Türklerde maddi açıdan bir konu geçtiğinde ve gücümüz yetmediğinde söylediğimiz “Benim babam zengin mi?” sözü Dünya genelinde şu şekilde aynı ortamlarda şu şekilde geçiyormuş “Ben Rothchild ailesinden miyim?”

Rothschild ailesi (Rothschild Hanedanı ya da kısaca Rothschildler olarak da bilinir.

Ailenin tanınması 1744 yılında döviz işleriyle uğraşan Amschel Moses Rothschild 'in oğlu olan Mayer Amschel Rothschild'in FrankfurtAlmanya'da doğumuyla başladı. Mayer yetişkinliğe ulaştığında babasından döviz işlerinin tüm detaylarını öğrenmiş ve finans sektöründe çok bilgili bir hale gelmişti. O yıllarda Dünya’da ithalat ihracat sektörleri çok fazla gelişmemiş olduğu için ülkede olan bir kriz veya savaş durumu tüm sektörleri etkileyebiliyordu. Mayer ilk adımı Almanya’dan Londra’ya göç edip bir finans kurumu kurarak attı. Sonrasında örneği görülmemiş bir ticari hamle ile iş yapmaları için 5 oğlunu farklı Avrupa şehirlerine yolladı. Kurduğu finans şirketinin gelirlerini oğullarına dağıtıp Dünya’nın farklı bankalarına yatırmaları talimatını verdi. Böylece ülkede olan kriz ve savaş durumu şirketi etkilemeyecek hatta farklı ülkelerde çıkan kaoslarda batmasına olanak sağlamayacaktı.

Finans kurumu kısa sürede doğru ticari hamleler ve paranın güvende olmasıyla soyadlarını taşıyan Rothschild bankasına dönüştü. Artık kendi ülkesi dışındaki ülkelerle yine kendi soyadlarını taşıyan bankaları aracılığı ile iletişime geçebileceklerdi. Akabinde Almanya’da 1819 yılında çıkan isyanlarda halk ayaklanması ile birçok kuruma olduğu gibi Rothschild bankasınada saldırı düzenlendi fakat farklı merkezlere dağıtılmış haldeki Rothschild servetine zarar gelmedi.

Mayer Rotschild'in bankalarının gelecekteki başarısı için bir diğer önemli stratejisi işin kontrolünü aile ellerinde tutması, bu sayede de başarılı işleri ve servetlerinin boyutunu gizli tutabilmesiydi. Öyleki ailesi ve oğulları dışında hiç kimseye toplam servetinden bahsetmiyor ve kazançları Dünya’nın farklı bölgelerinde tutulduğu için toplam tutar hiç kimse tarafından bilinmiyordu. Mayer bu ticari başarısını kendi soyundan geleceklere aktarmak için Dünya’da halen skandal olarak adlandırılan bir karar verdi. Ailesine ve oğullarına o yıllarda ve gelecekte aile dışından hiç kimse ile birlikte olmama ve evlenmeme talimatı verdi. Mayer’in oğulları onun kararına göre sadece kuzenlerinden biri ile evlenmeliydi. Fakat daha sonraları 19. yy'ın sonuna doğru neredeyse bütün Rothschildler aile dışından, genellikle de aristokrasi ve diğer finansal hanedanlar içinden evlilik yaptılar. Gelecek nesiller Mayer’in kararına haklı olarak uymamasına rağmen evlilikler her daim finans sektöründeki büyük aileler arasında yapıldığı için servet korunup ticari anlaşmalar ile daha büyümesi sağlandı. Rothschildler finansal üstünlük sağladıkları ülkelerin devletlerine de yardımcı oluyor böylece ticaretin bürokrası kısmınıda sağlama almış oluyorlardı. Örnek ile; yalnızca 1815 yılında, Rothschildler müttefiklere £9.8 milyon (2008 değeriyle £634 milyon) destek kredisi sağladılar. Rothschild bankacılığı böylece başta İngiliz devleti için sonrasında faaliyet gösterdikleri her ülkede vazgeçilmez hale geldi. Kardeşler bu finansal ağdaki başarılarını sadece finans sektöründe değil çalıştırdıkları insanlardan aldıkları istihbaratlar ile de devlet temellerini sağlama almak açısından bir iletişim ağı geliştirdiler. Devletin ordusunun savaştaki durumu kendi istihbarat görevlilerinden haber gelmesinden önce Rothschild ailesi tarafından devlete bildiriliyordu. Rothschildler bu yöntemlerle Dünya’da yayıldılar.

Bu krizi fırsata çevirme yöntemi aile hakkında dolayısıyla teoriler ve dedikodular yarattı. 200 seneyi aşkın bir zamandır, Rothschild ailesi sıklıkla komplo teorilerinin hedefinde olmuştur. Bu teoriler farklı formlar almaktadır; örneğin ailenin Illuminati üyesi olduğunu öne sürmek, bütün dünyanın servetini ve finansal kurumlarını kontrol ettiği iddiasında olmak ya da devletler arası savaşı teşvik ettiğini savunmak gibi. Rothschildler 1887 yılında “Milletlerin Finansal Hakimleri” olarak tanımlandılar.

Ailenin Avusturya ayağının beş nesli 1816 yılında Habsburg İmparatoru II. Francis tarafından miras sistemiyle geçen baronluk verilmesiyle Avusturya soylusu ilan edildi, ailenin İngiliz ayağı ise Kraliçe Victoria'nın izniyle Avusturya'da sahip oldukları Baron unvanını İngiltere'de de kullanma olanağına kavuştu. Böylece Rothschildler Dünya genelinde saygı duyulan ve doğru ticari hamleleriyle üne kavuşan bir aile haline geldi.

Rothschildlerin arması sıkılmış bir yumruk ve Mayer Rothschild'in beş oğlunu simgeleyen beş oktan oluşuyor. Bu aynı zamanda İncil'in Psalm:127 bölümüne de bir göndermedir: "Bir savaşçının elindeki oklar gibi".

Ailenin sloganı ise armanın altında Latince yer alıyor: 

Concordia, Integritas, Industria (Uyum, Dürüstlük, Girişimcilik)

Peki günümüzde aile ne durumda ve öncüleri kim?

HSBC Bank, ING, Aviva… Ayrıca Dünya geneli meşhur olan Fransız şarap piyasası da onların elinde. Dünya genelinde yapılan elmas ticaretinin yüzde 90 ‘ıda aileye ait.

Hiçbir haberde finans sıralamasında bu soyismini görmüyoruz. Mayer kendi ve gelecek nesillerine finans sektöründe serveti farklı kaynaklarda tutma kuralını başardığının en büyük kanıtı budur.

Mayer’in kurduğu finans imparatorluğunun başında günümüzde yine onun soyundan gelen Nathaniel Philip Rothschild bulunuyor. 2000 yılında, The Observer'ın yazdığına göre, Rothschild'in miras yoluyla elde ettiğini açıkladığı 500 milyon İngiliz sterlini'ne ilaveten, gerçek miktarın İsviçre'de birtakım ortaklıklarda gizlenmiş 40 milyar İngiliz sterlini olduğu ifade ediliyor.

Doğru okudunuz. 40 milyar İngiliz sterlini! Günümüzün döviz kuruyla 305.447.600.000,00 Türk Lirası

Philip Rothschild bu servetine rağmen düşük vergi oranları sebebiyle 2000 yılında İsviçre'ye yerleşmiş ve 2006 yılında İsviçre vatandaşlığına geçmiştir.

Philip büyük dedesi Mayer’in izinden giderek özel hayatında da sadece finans sektöründe üstün başarı sağlamış insanlarla birliktelik kurmuş. Bu isimlerin arasında ülkemizden de biri bulunuyor. Rothschild 2000 yılında Dedeman Holding'in kurucusu Kemal Dedeman'ın torunu Özlem Önal ile beraber olmaya başlamıştır. 2002 yılında Ömer Karacan'ın Kız Kulesi ve Çırağan Sarayı'nda verdiği partiye katılmıştır. Partiden sonra Özlem Önal ve sevgilisi Nat Rothschild Çırağan Sarayı'nda konaklamıştır. İkilinin ilişkisi 2003 yılında sona ermiştir.

Gelelim duyunca bir hayli şaşırdığım ve bu yazıya yazma kararını verdiğim konuya. Bugünlerde sık sık duyduğunuz ve Dünya finans sektörünün dengelerini değiştiren Bitcoin, olası söylentilere göre Rothschild ailesinin gizli tutulması gereken serveti için oluşturulmuş bir finansal proje ki ailenin geçmiş fertlerinin gizlilik kuralları ve günümüze kadar ulaşan büyük gücünü göz ardı etmessek söylentinin gerçek olma olasılığı çok yüksek.

Bu yazımda hakkında ara ara çok bilgiye denk geldiğim Rothschild ailesini sizler için derlemek istedim. Sonuç olarak zenginin malı yazarın çenesini yoruyor.

Ne insanlar, ne paralar, ne hayatlar var. Güzel yarınlar dilerim.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık