Artık hiç bir şey gizli kalmayacak!

  • Dolar 5.9266
  • Euro 6.5756
  • GR ALTIN 297.19
  • ÇEYREK 485.93

  • 31 Ekim 2019, Perşembe 11:41
AtillaÖntürk

Atilla Öntürk

Cesaret ve Cehalet Arasındaki İnce Çizgi

Hiç kimse sizin kurallarınıza göre yaşamak zorunda değil!

Farklı bakış açıklarına açık olmalı insan. Önce sorgulamayı, iyiyi ve kötüyü, cesaretle cehalet arasındaki ince çizgiyi, insanlara zarar vermeden ve zorla yönlendirme çabasında olmadan fikirlerini savunabilmeli. Başaramadığımız ve ortak yaşam alanlarımızdaki en büyük sorundur farklı fikirlere açık olmayışımız. Toplum adına sert irdelenecek bir konu olduğunu düşünüyorum. Çünkü daha önceki yazılarımda da vurguladığım üzere ülkemizde yaşayan herkes değil ama çok yüksek bir çoğunluk “Kendisi gibi düşünmeyeni geri zekalı sanıyor.”

Öğrenmemiz ve tekrar etmemiz gereken kelime “Bilmiyorum”

Bir konuda fikriniz ve öğrenmeniz gereken kaynak yok ise ağzınızdan kabullenerek çıkması gereken kelime “Bilmiyorum”

Doğduğunuzda hiçbir şey bilmiyordunuz. Hiç düşündünüz mü, farklı bir toplumda, farklı bir kültürde yetiştiğinizde aynı insan, aynı birey olabilir miydiniz?

Kendi inandığı dininin kurallarını kendi kafasında şekillendirip, insanların açık giyinmesine karşı çıkan tipler görüyoruz toplumumuzda bol olarak. Bunu aklından geçirmekle kalmıyor aynı zamanda kendinde müdahale edecek cesareti buluyor. Sizce neden böyle küstah bir cesaret içinde? Çocukken ebeveynleri tarafından kadınlara saygı gösterilmemiş, kadınları çevresinde hep kontrol edilebilir insanlar olarak büyüdüğünden dolayı olabilir mi? İnsanların önce adalete teslim edilmeleri daha sonra yaşadıkları toplumun onların kurallarına göre değil Atatürk Cumhuriyeti’nde ve fikir özgürlüğü olan bir toplumda yaşamak için ciddi bir şekilde eğitilmeleri gerekiyor.

Öğrenmeye açık, sorgulayan, kendini geliştiren, bilmiyorum demeyi bilen ve küstah olmayan bir toplum için.

Din örneklemesinden yola çıkarak aynı şekilde ebeveynleri tarafından dini konusunda özgür bırakılmış, fakat dinine bağlı olan insanlara düşman olarak büyütülmüş. Kapalı bir insan gördüğünde saygı duymayan ona sataşan insanlarında aynı şekilde eğitilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Konu din, toplum, özgürlükten yana bir noktada toplanıyor. “İnsana saygı”

Kendiniz gibi düşünmeyen insanları, kendiniz gibi giyinmeyen insanları, kendiniz gibi hareket etmeyen insanları, topluma zararı olan bir eylem veya düşünce içerisinde olmadığı sürece sadece sizin gibi değil diye “Yargılayamazsınız!”

Hiç kimse sizin gibi düşünmek, sizinle aynı şeyleri giymek, sizinle aynı dine inanmak zorunda değil. Özgür bir birey aynı zamanda fikirlerini farklı toplumlara ve diğer insanlara saygı ve kararlılık ile aktarabilen bireydir.

“Ben özgürüm, fikrim olan her konuda gerekirse insanları kırarım, çünkü benim düşündüğüm en doğrusu ve kesinlikle ben haklıyım” diyen insan özgür değil küstahtır.

Yenilikçi ve gerçekten özgür olan insan karşısındakine “Sen bu konuda ne düşünüyorsun?” sorusunu sorabilmeyi ve onun fikirlerine saygı duymayı, eğer karşısındaki insanın fikirleri toplum açısından bir zarar teşkil ediyor ise ona kendi fikirlerini değil ama doğrusunun o olmadığını onun anlayacağı şekilde anlatmayı başaran insandır.

O gereksiz özgüveniniz sizin sonunuz olacak.

Eğitimsiz, baştan aşağı yanlış, karakteri bozuk, gerile gerile dünyanın en haklı insanı gibi dolaşan ve kendinden her konuda üstün olan insanların fikirlerini dinlemeden, yargılamadan, fikirlerinin doğrulunu cebindeki parayla kıyaslayanlar grubunaydı lafım ve maalesef ki yaşadığımız toplumda sayıları çok fazla.

“Yazdıklarını çok denedim ama insanlar kesinlikle eğitime kapalı. Saygı kavramının varlığından haberdar değiller ve buna en içtenliğimle inanıyorum.” Diyen kesim, bir gün bu kalabalıktan isyan edip gittiğimiz doğada görüşmek dileğiyle. Kendinize izole bakın, iyi sabırlar dilerim.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık