• Dolar 6.597
  • Euro 7.052
  • GR ALTIN 350.57
  • ÇEYREK 575.38

  • 24 Haziran 2019, Pazartesi 11:42
AlptekinDüven

Alptekin Düven

Forum Bornova Arazisinde Neler Oluyor?

Dönemin İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova Belediyesi ve Milli Eğitim Bakanlığı’ndan özel izni ve imarı alınan;

Forum Bornova Arazisinde Neler Oluyor?

Ege Üniversitesi mülkiyeti içinde, bugün Forum Bornova AVM’nin bulunduğu arazi   kamu yararı amacı ile kamulaştırıldı. Kamu yararı için özel şahısların arazisini satın alan Milli Eğitim Bakanlığı’nın amacı, üniversite öğrencilerine eğitim amaçlı tesis kazandırmaktı.

Özel şahıslardan kamulaştırılan arazinin toplam miktarı 308 bin metrekare. 90 bin metrekaresi Osman Giraud’a ait. Giraud’lar 200 yıl önce Bornova’ya gelip yerleşen köklü bir Fransız ailesi. Carolin Koç’un mensubu olduğu aile.

2017 yılında11. Asliye Hukuk Mahkemesinde arazinin 45 bin metrekaresi için 51 kişi tarafından dava açıldı.

Dava kısaca; ‘Bizden arazimizi kamu yararına kamulaştırdılar. Sonra Alman Bankasının kredi verdiği bir şirkete AVM yapılması için kiraladılar, bunun neresi ‘Kamu yararı’ başlığını içeriyor.

Şimdi süreci kısaca özetleyelim. Dönemin Ege Üniversitesi rektörü, Türkiye’nin en büyük inşaat şirketlerinden biri ile kamulaştırılan üniversitenin arazisine AVM yapılması için görüşüyor. Bu görüşmelerde İzmir’in, ‘Biz İzmir için her şey yaparız. bizim kazanmamız şartı ile’ ana fikri taşıyan ve  her zaman gündemde olan bir kısım işadamlarımızda bulunuyor. Bugün de olduğu gibi, İzmir medyamızın parayı sevmeyen bir takım temsilcileri ve yazarları, o dönemde başlıyorlar yazmaya.’ İzmir’e yatırım gelecek. Hiçbir yerde olmayan markalar gelecek’ şeklinde üniversite arazisine AVM yapılması için destek manşetlerine başlıyor. Çeşme yolunun sağ tarafını zeytin babaya bağışlayalım, İzmir kazansın’ manşetleri gibi.

Konuyu iyi takip eden biri olarak fazla uzatmadan, İzmir basınımızın güzide kalemlerinin desteği ile o dönemin Üniversite yöneticileri Milli Eğitim Bakanlığı’na bir yazı gönderiyor. Söz konusu arazinin ‘Eğitim amaçlı sosyal tesis’ yapılması için’. Milli Eğitim Bakanlığı’da Eğitim amaçlı tesis yapılmasına anında ‘yapılsın’ yanıtını veriyor.  Bugün, Forum Bornova’ya halkımız Alışveriş Merkezi diyor ama orası ‘Eğitim Amaçlı Turistik Tesis’. Kısaca Milli Eğitim Bakanlığı yanıltılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı Ankara’da. İnşaatları yakından takip etmesi kolay değil. Çok uzak. İnşaatların bir Alışveriş Merkezi olabileceğini göremiyor. Ama İzmir Büyükşehir Belediyesi rahmetli Ahmet Piriştina döneminde bunu görüyor ve Bornova Belediye Başkanı Cengiz Bulut dönemindeki Bornova Belediyesi’de görüyor. İzmir’de birçok hak eden yere imar verilmeden, kamulaştırıldıktan sonra özel bir AVM şirketinin üniversite içinde kiraladığı araziye imar veriliyor.

Forum AVM’nin arazisi için, kamulaştırma amacı dısında kullanıldığından önceki mülk sahipleri, dava açtı. Arazinin eski sahiplerine kamulaştırma dışında araziye AVM inşa edildiği için 500 milyon TL’ye kadar, belki de bu rakamdan daha fazla bedel ödenecek.

 Dönemin Ege Üniversitesi yetkilileri, Milli Eğitim Bakanlığından izin istedikleri arazinin şimdiki Forum Bornova’nın bulunduğu arazi olmadığını ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın yanıltıldığı iddia edliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan, 305.236 metrekare arazinin üzerinde yurt ve eğitim amaçlı tesis yaptırılması için 49 yıl kiraya verilmesinin izni  istenmiş. Arsalarını geri isteyen eski mülk sahiplerinin avukatlığını Umut Kıvanç  Karahan yapıyor. Forum Avm’nin avukatlığı ise İstanbul’da bulunan Pekin Avukatlık bürosu üstlenmiş. 27 Haziran’ da konu ile ilgili 9. Duruşma var.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık