Artık hiç bir şey gizli kalmayacak!

  • Dolar 5.8109
  • Euro 6.4287
  • GR ALTIN 272.9
  • ÇEYREK 446.19

  • 13 Eylül 2019, Cuma 10:11
AlicanDuran

Alican Duran

VEKİL ARACILIĞIYLA HUKUKİ TEMSİLE İHTİYACIMIZ VAR MI?

Bir cahiliye dönemi hikayesi değil, günümüzün acı gerçeğinden bahsediyorum. Evet, herkesin avukatlık, hakimlik, savcılık, polislik, doktorluk, öğretmenlik, mühendislik gibi birçok vasfa haiz olduğu bir dönemdeyiz. Hem de hiç okumadan, araştırmadan, saçları dökülmeden, çileli günler geçirmeden sahip olduğu vasıflar bunlar. Harikayız anlayacağınız. Pat diye ‘’google’’ amcadan öğrendiğimiz bilgilerle o kadar donanımlıyız ki, çok iyiyiz biz ya. Toprağı bol olsun paşam ‘’Türk Milleti zekidir, çalışkandır’’ derken sizce bunu mu kastetti?

Sorgulamak ve araştırmak insani bilincin vazgeçilmez bir parçasıdır. Kabul. Bunu başaran insanlara da ayrıca çok saygı duyuyorum. Ama uzmanlık gerektiren alanları da bir günde, tek bir makalede öğrenemezsiniz. Herkesin kendi işini yaptığı bir toplumda yaşasak ve mesleklerimize saygı duysak sizce de harika olmaz mıydı?

Hukuk, geniş bir yelpazesi olan uzmanlık alanıdır. Bu mesleğe 30-40 yıl vermiş üstatlar bile hala daha her şeye hakim olmadıklarını söylerler. Tek bir kelimenin hata ile yazılması, hak düşürücü sürelerin veya zamanaşımı sürelerinin geçirilmesi size çok ciddi aleyhe sonuçlar getirebileceğini biliyor muydunuz?

Türk Hukuk Sistemi maalesef ki çoğu konuda, adaletin geç tecelli ettiği bir sistem. Davaların çoğu 2-3 yılda kesinleşiyor. Ancak bunun tek sebebi de adalet için çalışanların yavaş ve yetersiz olması değil, vatandaşlarımızın hukuki meselelere vakıf olmadığı halde kendi başına hareket etmeye çalışmasıdır. Kim bunlar? Tek bir dilekçe için 500 TL ödeyemez ancak 10.000 TL’lik borcunun silinmesini isteyenlerdir.


Ey Mehmet amca! Yarın sana 1.000.0000 TL ilamsız takip yaparlarsa ve sen de kendi hakkını kendi başına aramaya kalkarsan, kusura bakma ama bankadaki paranı elinden alırlar. Evet, karşılığında istirdat davası açarsın ama iş işten geçmiş olur.

Ey Hatice ablacım! Evlilik birliği dışında meydana gelen ve soy bağını kuramadığın çocuk için, İştirak nafakası, manevi tazminat, babalık davası gibi davaları açabilmen için hukuk düzeni tarafından, mevzuatlarımızda yer alan süreler var. Sen hala beklemede misin? Seni kandıran o zengin adam hukuki destek almıyor mu sanıyorsun?

Modern toplumlarda toplumsal düzeninin deymumi için hukuki yardımına ihtiyacınız var. Çek, senet işleri, kiralanan ve satışı yapılan taşınmazlarınız, vekalet, velayet ve ceza hukukunu ilgilendiren pek çok alandaki uyuşmazlıkların bir çoğu maalesef  hukuki yardım almadan tek başına bu işlere kalkışan kimselerden dolayı aleyhe sonuçlar meydana geliyor. İş işten geçtikten sonra da ‘’kurtar beni avukat bey/hanım’’ diyorsunuz.   Davalar henüz başlatılmadan bir vekil aracılığıyla temsil edilmeniz gerekirken, tahkikat aşamasının sonuna doğru hukuki yardım talep ediyor ve geç kalıyorsunuz.

Medyadan devamlı taşınmazların yolsuz tescili, muris muvazaası, kiralanan taşınmazın borcunun ifa edilmemesi, boşanma davaları sonucu darp edilen, kişilik hakları ihlal edilen kadının maddi ve manevi tazminat talepleri ile iştirak nafakası taleplerinin reddedildiğini görüyoruz. Sizin için ekonomik getirisi yüksek olan uyuşmazlıklarda kesinlikle hukuki yardım almaktan çekinmeyin keza ekonomik götürüsü de yine yüksek olacak konularda da hukuki yardım almanız şart. Yoksa yıllarca çalışıp sahip olduğunuz evinizin, arabanızın haksız yere bile olsa hukuki sürece gerekçeli ve zamanında cevap vermediğinizden kaynaklı olarak haczedildiği öğrenebilirsiniz.

Adi ortaklı olarak yapılan pek çok işlerde, ortaklar ileride herhangi bir sorun çıkması karşısında kesin çözüm arıyorsa, sözleşmenin hukuki prosedürlerle hazırlanması ve menfaatlerin korunması adına herhangi bir avukattan hukuki yardım almalılar. Diğer şahıs ve sermaye şirketlerini söylemiyorum bile. Çünkü hukuki yardım ticari hayatta ‘’olmazsa olmaz’’ bir konudur.

Bir beyaz eşya satan bir yer düşünün. Bu kimseler devamlı kambiyo senetleriyle işlem yaparlar. Ancak toplumun arasında ‘’senet’’ diye nitelendirdiğimiz bu kıymetli evraklar hukuk terminolojisinde ‘’kambiyo senetleri’’ olarak adlandırılır. Kambiyo senetleri çek, bono, poliçeden ibarettir ve emre, nama, hamiline olacak şekilde farklı tiplerde düzenlenebilir. Bu düzenleme şekillerinin istisnaları mevcuttur. Zaruri ve ihtiyari unsurları vardır. Tek bir şeyi eksik yazmanız halinde alacağınızı garanti altına alamazsınız. Lütfen hukuki meselelerde ticari hayatınızın devamı için hukuki yardım almaktan asla kaçınmayınız.

Sigortasız çalışan işçiler, kıdem ve ihbar tazminatı verilmeden ya da eksik hesaplanarak işten çıkartılan veya sendikal sebeplerden dolayı iş akdi feshedilen işçiler, iş kazası işverence oyalanan işçilerimiz, hukuki yardım alınız. Süreler ve gerekçeler sizlerin tek başına layıkıyla dikkat edebileceğiniz hususlar değildir.

Asgari ücretle çalışan ya da emekli olan veya diğer meselelerden dolayı ekonomik sıkıntılar içerisinde olabilirsiniz. Bunları ispatladığınız takdirde ilgili baro odalarından ücretsiz olarak zaten adli yardım talep edebilirsiniz.

Sonuç olarak sevgili okurlarım, hukuka uygun yaşayın ve hukuki yardım almadan ticari hayatta hukuki muamelelerde bulunurken ve yaşantınızda medeni haklarınızı kullanmanın hukuki destek gerektirdiği noktalarda tek başınıza hareket etmeyin. Haklarınızın gasp edilmesine müsaade etmeyin. Sağlıcakla kalın.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Ali Rıza Duran Ali Rıza Duran 13.09.2019 13:17

Alican bey bu aydınlatıcı bilgilerinizin devamını bekliyoruz. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler ve bizleri aydınlatığınız için.

Levet Üstün Levet Üstün 18.09.2019 16:53

Gerçekten çok haklısınz güzel bir yazı olmuş.

Sema özen Sema özen 19.09.2019 17:34

İstesekte hukuki şeyleri anlayamıyoruz zaten çok karışık, ben kaç tane kiracıma para kaptırdım evimi mahvettiler.

yukarı çık