Artık hiç bir şey gizli kalmayacak!

  • Dolar 5.7152
  • Euro 6.3012
  • GR ALTIN 268.7
  • ÇEYREK 439.32

  • 21 Eylül 2019, Cumartesi 16:05
AlicanDuran

Alican Duran

AVUKATA NE SORSAK?

Güzel bir sabaha, güzel bir şarkıyla başlamaya ne dersiniz? ‘’Güzel günler göreceğiz çocuklar, motorları maviliklere süreceğiz’’ demiş Nazım, Edip Akbayram da o güzel sesiyle, bize resmini çizmiş bu dizelerin…Umarım, güzel günler göreceğiz sevgili okurlarım. Hep dilediğim gibi yine bu güzel ülkemizin, bir an önce gerçek bir hukuk devleti olmasını temenni ederek yazıma başlamak istiyorum.

Vatandaşlarımızın, hukukçulara en çok sorduğu soruları sizler için tek tek yazıp cevaplayacağım;

*Soru: Anayasayı ezberliyor musunuz?
-Hayır, ezberlemiyoruz ancak hukuk fakültelerinde birinci sınıfta gösterilen anayasa hukuku dersinde, anayasa maddelerini tek tek konu içerisinde ve yeri geldiğinde ilgili diğer dersler için en üst norm olmasından dolayı anayasa maddelerini inceliyor ve özümsüyoruz. Dolayısıyla herhangi bir uyuşmazlığı duyduğumuzda, anayasada düzenlenen başlıklar arasında nerede olduğunu vasıflandırarak tespit ediyoruz.

*Soru: Ya şu suçun cezası anayasada kaç yıl?
-2709 sayılı ve 18.10.1982 tarihli anayasamız düşündüğünüz kadar çok fazla maddeye sahip değil ve 177 maddeden oluşuyor. Bu maddeler; genel esaslar, temel hak ve ödevler, sosyal ve ekonomik hak ve ödevler gibi başlıkların altında yer alıyor. Yani daha genel ve daha soyut maddelerden ibaret. Bu maddelere aykırı olmamak kaydıyla da kanunlar, tüzükler çıkartılıyor. Yani suç oluşturan bir eylemin karşılığını anayasada değil, Türk ceza kanununda bulabilirsiniz.

*Soru: Siz ceza veya boşanma avukatı mısınız?
-Böyle bir şey söz konusu değildir. Ceza avukatı diye bir tabir olamaz. Ceza Hukuku konusunda uzmanlaşmış ve tecrübe sahibi avukat olur. Hukuk Fakültesi mezunu her avukat, her konudaki uyuşmazlığı çözebilecek düzeyde eğitim görmektedir. Tabi uyuşmazlığı sonuca erdirmek, her meslekte olduğu gibi hukuk mesleklerinde de kişisel gelişime önem vermeyle mümkün olabilir.

*Soru: Benim ekonomik durumum pek iyi değil ne yapabilirim?
-Bulunduğunuz ilin barosundan veya adli yardım bürolarından hukuki temsil talebinde bulunabilirsiniz.

*Soru: Benim borcum yok, ancak bana ilamsız icra takibi yapılmış ne yapmalıyım?
-Bu ülkemizde çok sık yaşanan bir olaydır. Şahsi kanaatim her zaman bir avukatınızın olması ve kendisinden bu tür konularda danışmanlık almanızdır. Nasıl ki her şahsın aile doktoru var, aile avukatı anlayışının da yaygınlaşması şart diye düşünüyorum. Ancak yine de ilgili icra dairesine tebliğden itibaren 7 gün içerisinde imzaya ve borca itiraz edebilirsiniz. Bu şekilde takip duracaktır. Aksi takdirde haciz aşamasına geçilir.

*Soru: Bana dava açmışlar ne yapmalıyım?
-Sizlere tavsiyem ilgili mahkemesinin kalemine gidip, size gelen tebligatı göstererek söz konusu dosyanın fotokopisini istemek ve sonrasında herhangi bir avukata gidip danışmanlık almanız, güvenmeniz halinde de kendisine vekalet vermeniz hem süre yönünden hem de zamanında davaya hakim olma yönünden, sizin için kazanç olacaktır.


*Soru: Sabıka kaydım var silinmesi için ne yapmalıyım?
-Bu konu biraz uzun ve karışık bir konudur, herhangi bir avukata ulaşıp randevu talep edip, danışmanlık almak istediğinizi belirtebilirsiniz.

*Soru: Şu işimle alakalı dilekçemi kendim yazsam herhangi bir sorun olur mu?
-İşin ne olduğuna ve bilginize bağlı. Ancak size şiddetle tavsiyede bulunmak istediğim bir nokta var ve o da şudur ki; Google’dan öğrendiniz bilgilerle sakın hukuki işlere girişmeye kalkmayınız.

*Soru: Avukatım dosyamla ilgilenmiyor ve beni bilgilendirmiyor ne yapmalıyım?
-Meslek ahlakı açısından kesinlikle başka bir avukata gitmeyin. Zaten giderseniz o da o an için size benim söylediğimi söyleyecektir. İlk önce vekilinizle bu konudaki anlaşmazlığınızı paylaşın ve kendisinden ne beklediğinizi ona iletin. Size dosyanızla ilgili her türlü bilgiyi vermek zorunda. Size bilgi vermemesi güven sorunu oluşturur. Ancak, bu tür durumlarda istifa etmesini talep edebilirsiniz.  

*Soru: Çalıştığım işyerimde sigorta primlerimi yatırmamışlar, mesai ücretlerimi ödemediler, kıdem ve ihbar tazminatımı ödemediler, girdi çıktı yapmışlar, iş kazası geçirdim mağdur edildim, maaşımı şu kadar süredir alamıyorum, sebepsiz yere işten çıkarıldım ve ücretlerim ödenmedi ne yapmalıyım?
-Bu tür işçi alacaklarında şu an hukukumuzda ilkin arabulucuya gitme zorunluluğu var. İşçi ve işveren arabulucu aracılığıyla yapılacak toplantıda anlaşamazlarsa dava yolu görülüyor. Çoğunlukla da işçiler burada işveren tarafından mağdur edilmeye çalışılıyor. Yani işçi alacağını neredeyse yarı yarıya düşürüp ödeme yapıyor. Dolayısıyla arabulucuya gitmeden, herhangi bir avukattan danışmanlık alın. Arabuluculuk toplantısına avukatınızla gitmeniz her zaman sizin menfaatinizedir. Sürecin devamında da eğer toplantıda anlaşma olursa icra edilebilirlik şerhi talep edin, anlaşmazlık olursa da avukatınıza vekalet verin ve davalarınızı açın. Alacaklarınızı faiziyle birlikte geri alacaksınız.

*Soru: Kiracım kirayı ödemiyor ne yapmalıyım?
-Noter aracılığıyla, ödeme yapması için ihtarname çekebilirsiniz. Ödeme yapılmaz ve kiracı evi tahliye de etmezse bu durumda hemen bir avukata gidin ve kira alacaklarıyla yan giderleri, varsa zararın tespit ve tazminini, taşınmazın tahliyesini istediğinizi avukatınıza bildirin.15 ay hiç kira ödemeden orada yaşamaya devam edip, evin kapılarını dahi söküp götüren kiracılara şahit oldum. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına hukuki temsilden yararlanın

*Soru: Oğlum/Kızım benim durumum çok kötü hiçbir gelirim yok, ancak alt soy/üst soy veya kardeşlerimin durumu çok iyi fakat bana yardımcı olmuyorlar ne yapmalıyım?
-Yardım Nafakası talep etmeniz gerekecek. Hukuki prosedürler gereği yardıma muhtaç olmanızın ispatlanması ve diğer ilgili evrakların hazırlanması için bir avukattan hukuki yardım talep ediniz.

*Soru: Eşim bana ve çocuklarıma şiddet uyguluyor ve benden boşanırsan seni öldürürüm diye tehdit ediyor çok korkuyorum ne yapmalıyım?
-Maalesef ki ülkemizde bu durum çok sık yaşanıyor. Ancak ne olursa olsun şiddetin hiçbir şekline boyun eğmeyin. Bu gibi durumlarda kadın dayanışma merkezleri ve sığınma evleri var. Hemen bir telefonla kendilerine ulaşmanız halinde sizlere fazlasıyla yardımcı olacaklardır. (İzmir’ Kadın dayanışma merkezi 0232 293 1
2 00) Ancak boşanma davası, iştirak nafakası, velayet talepleri ve maddi manevi tazminat gibi talepler hukuki bir sürece dahil olacağı için, darp raporu almayı ihmal etmeyin. Tehdit boyutu ilerlerse polise haber edin ve tutanakları almayı unutmayın. Ekonomik durumunuz iyiyse mutlaka bir avukata gidin, eğer ekonomik durumunuz kötü ise adli yardım bürolarına başvurun.

*Soru: Ev alacağım ama dolandırılmaktan korkuyorum ne yapmalıyım?
-Daha önce tapuda bir devir işlemine şahit olmadıysanız, bu tür konularda tedirgin olmakta gayet haklısınız. Bu konuda güvendiğiniz ve daha önce bu işlemi yapmış birisinden yardım alabilirsiniz. Ancak önceden ve özellikle elden para vermenizi kesinlikle tavsiye etmiyorum.  Yine de güvendiğiniz biri yoksa eğer herhangi bir avukattan bu konuda danışmanlık ve hukuki yardım alın.  

*Soru: Herhangi bir konuda elden ödeme yapmam ileride bir sorun teşkil eder mi?
-İnanmıyorum ödediğinize, ispatlar mısınız? Eğer size karşı bir icra takibi yapılır ya da herhangi bir şekilde alacak davası açılırsa ve söz konusu uyuşmazlıkta ispat yükünü kanun size yüklemişse, nasıl ispat edeceksiniz? Bazı uyuşmazlıkta senede karşı senetle ispat kuralımız var yani tanık kullanamıyorsunuz. İşte bu kez ödediğiniz parayı tekrar ödemek zorunda kalacaksınız. O yüzden ne olursa olsun, karşılığında makbuz alamadığınız her işlem için ödemeyi banka havale/eft yolu ile açıklama kısmına niçin ödeme yaptığınızı yazarak, ödemenizi gerçekleştirin. Örneğin; 2019 Eylül ayına ait kira borcuna ilişkindir.

*Soru: Bana karşı şu suçun işlendiğini düşünüyorum ne yapmalıyım?
-Bulunduğunuz yerdeki cumhuriyet başsavcılığına giderek suç duyurusunda bulunun. Delilleriniz mevcutsa bunları savcılığa bildirin. Bunlar olay yerine yakın kamera kayıtları, parmak izi, tanık vs. gibi iz ya da emareler olabilir.

*Soru: Eski eşim bana nafaka vermemek için menkul ve gayrimenkul mallarını başkasının üzerine tescil ettirmiş ne yapmalıyım?
-Biz bu duruma hukuk terminolojisinde muvazaa diyoruz. Yani gerçek iradeyi saklamak amacıyla 3. Kişi ile yapılan gizli bir anlaşma. Bu gibi durumlarda bir avukata danışın. Hukuki bilgi niteliğine haiz olmayan kimselerin bu gibi konularda tek başına lehe sonuç çıkarması pek mümkün değil.

*Soru: Emsal kararlara dayanarak hukuk mücadelemi kendim sürdürebilir miyim?
-Bu soruyu gülerek karşılıyorum. 4 yıl hukuk fakültesi eğitimi, 1 yıl staj süreci ve 20 yıllık tecrübeye sahip meslek büyükleri dahi hala eksiklerinin olduğunu söylerken, emsal kararlara dayanarak lehe sonuçlar çıkarabileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Zira, denetim makamı olan yüksek yargı makamlarının sık sık görüş değiştirdiğini biliyoruz. Özel hukukta, hakimin re’sen araştırma yapması istisnalar hariç olmak üzere söz konusu değildir. Dolayısıyla hakim sizin açıklarınızı size söylemez. Söylemesi de hakimin reddi sebebi veya istinaf ya da temyizde bozma sebebi olabilir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Ersan Ersan 21.09.2019 16:31

Alanında hedefinin temelini sağlamış olup mesleğini başarılı bir şekilde devam ettiriceğin görüntüsünü vermiş bulunmaktasin. Bu yolda sana başarılar diliyorum.

Makbule Makbule 21.09.2019 16:39

Aslında hukuk fakültesi okumayan kişilerinde / kendim de dahil her vatandaşın bilmesi gereken bilgiler. Ne yazık ki başımıza gelmedikçe öğrenmiyoruz. Çok faydalı bir yazı olmuş teşekkürler.

Av.Metin Büyükburç Av.Metin Büyükburç 21.09.2019 17:59

Alican Bey avukatları işsiz bırakacaksınız her soruyu cevaplamayın :)

Alican Duran Alican Duran 21.09.2019 18:51

Metin Bey aksine her cevabımda okurlarıma, herhangi bir avukattan hukuki destek almasını önerdim.

Hasan Kanca Hasan Kanca 21.09.2019 19:03

Çok bilgilendirici bir yazı olmuş avukatlara olan bakış açımı değiştirdiniz hukuk bilmediğimizden kendimizi kime karşı nasıl koruyacağimızı bilmiyoruz

ali riza duran ali riza duran 21.09.2019 19:51

Bravo Alican bey boşuna okumamışsınız insanlara faydalı olabilmek adına güzel bir makale yazmışsınız emeğinize kaleminize sağlık devamını bekliyoruz

Yakup Kadıoğlu Yakup Kadıoğlu 24.09.2019 13:54

Bravo Alican bey bilgilendirici bir yazı olmuş

Engin Dağlı Engin Dağlı 30.09.2019 18:03

Alican Bey bir dahaki yazınızda mirasla alakalı ülkemizdeki sorunlardan bahseder misiniz?

halil evcim halil evcim 03.10.2019 02:56

Bilgileriniz için cok teşekkür ederiz, Alican Bey herkese yardımcı olup bilgilendirme yapıyorsunuz sizleri tebrik ediyorum başarılar dilerim.

yukarı çık