Artık hiç bir şey gizli kalmayacak!

  • Dolar 5.8112
  • Euro 6.4317
  • GR ALTIN 272.89
  • ÇEYREK 446.17

  • 10 Kasım 2019, Pazar 15:29
AlicanDuran

Alican Duran

AVUKAT !

Cumhuriyetimizin kurucusu, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 81. yıldönümünde saygı, rahmet ve minnetle anıyorum… Huzurla uyu paşam.
 

Merhabalar Sevgili Okurlarım,

En son ki “Rüyalarınıza giren icra takipleri” başlıklı köşe yazımda, hukuk mesleklerini kötüye kullananlara karşı sitemlerde bulunmuştum. Ancak bu kez sizi, sizlere şikâyet edeceğim.

Avukat kimdir?
Avukatlık Kanunu madde 1 bize bunu açıklıyor ve diyor ki:

Avukatlığın mahiyeti:
Madde 1 – Avukatlık, kamu hizmeti ve serbest bir meslektir. Avukat, yargının kurucu unsurlarından olan bağımsız savunmayı serbestçe temsil eder.

 

Avukat, taraf vekilidir. Avukat işini özümser ancak benimseyemez. Yani avukat tarafın bizzat kendisi değil, vekili olduğu kimsenin hukuksal haklarını savunan temsilcisidir. Avukat kamu hizmeti gören, serbest meslek erbabıdır. Ya da şöyle mi desek… Avukat sizi savunuyorsa; inanılmaz donanımlı, zeki ve hakkını söke söke alan kimseAncak size karşı bir başkasının hakkını savunuyorsa; hak yiyen kimse… Bu mudur? Bu çok ama çok yanlış bir algıdır. Avukatlar taraf değil okurlarım, vekildir!
 

Toplumumuzla, avukatlar ile diğer bazı vatandaşların yıldızının barışmaması sorunu da aslında zihinlerdeki bu yanlış algıdır.

 

Avukatların, aristokratik ailelerden geldiğini falan mı düşünüyorsunuz? Her akşam yemeğini en lüks restoranlarda yediğini falan... Kanatları olan, dışkısı bile sizden farklı olarak yeşil çıktığını falan mı düşünüyorsunuz?

 

Yanılıyorsunuz! Avukatlar da bu toplumun sıradan vatandaşlarıdır. Hem de öyle vatandaşlardır ki; kocasından boşanmak isteyen kadını, derdini anlatamayan insanları, cinsel istismara uğramış mağduru, çocuklarından destek alamayan çok yaşlı amca ve teyzeleri, miras kavgasına tutuşan aileleri, işçileri, işvenleri kiracıları, kiraya verenlerin dertlerini saatlerce dinler... Görevi sadece vekillik etmek olan avukatlar yeri gelir psikologda olur, yeri gelir aile içi saadeti sağlamaya çalışan vefakâr insan da olur… Olur, avukatlar zaten sizin istediğiniz her şey olur… Tüm bunları yapan avukatların, ofislerini bir saatliğine ziyaret ediyorsanız ödemeniz gereken sözlü danışmanlık ücretiniz 375 TL’dir. Ancak bir kuruş bile elde edemez avukat.

Avukatında geçindirmek zorunda olduğu bir ailesi vardır. Her ay sonu ödemesi gereken kiraları, faturaları, vergileri vs. mevcuttur. Kazandığı her kuruşu sonuna kadar hakkeden kişidir avukat. Metroda, otobüste, sokakta ya da ailenizden herhangi birinin elinde gördüğünüz ve oha! dediğiniz o kalın kalın kitapları okuyup, saatlerce ders çalışan ve fakültelerini başarıyla tamamlayan kimselerdir avukat.

Haklıyken haksız duruma düştüğünüz zamanlar olmuştur. Eviniz, arabanız, banka hesaplarınız ve birçok diğer mal varlığınız ve haklarınız haczedilmiş olabilir. Evet, bunlar can yakan şeylerdir, kabul ediyorum.

Daha önce tapuda ya da noterde hiç işlem yapmamış ama taşınır ya da taşınmazlarını çok iyi rakamlara satmak üzere olup, dolandırılan vatandaşlara sormak istiyorum…Bu işlemleri yaparken herhangi bir avukattan çok cüzi rakamlarda danışmanlık aldınız mı?

Elinize herhangi bir konuda tebligat ulaştığında herhangi bir avukata gidip danışmanlık aldınız mı?

Sözleşme yaparken, avukatlara danıştınız mı?

Herhangi bir şey için karşı tarafa senet verirken veya senet alırken avukatlara danıştınız mı?

Devamlı çalıştığınız bir avukatınız var mı?

Hayatınız boyunca hiçbir avukata herhangi bir hizmete dair ödeme yaptığınız ve avukatın sorumsuzluğu yüzünden karşılığını alamadığınız oldu mu?

İşte bunları yapmadıysanız ve sonucunda bir dava ya da icra takibinde aleyhinize karar çıkıyor ve icraya konuluyorsa, hiç kusura bakmayın ama bu ülkede adalet yok, avukatlar kan emicidir demeye de ne haddiniz ne de hakkınız yoktur!

Her meslekte görevini kötüye kullanan kimseler vardır. Bunu zaten bir önceki köşe yazımda dile getirdim. Ancak bu durumlar avukatlığın onurlu, şahsiyetli ve çok değerli bir meslek olduğu sonucunu değiştirmez.

Cumhuriyet Savcısı Selim Kiraz, Av. Hüseyin Yama, Av. Savaş Bedir, Av. Vural Çelik, Av. Bekir Aytekin ve nice pek çok isim daha  zihninizdeki o çirkin avukat tanımı! yüzünden öldürülmüştür.

Tüm bu çirkin cinayetlere katkı sunmak istiyorsanız, o tanımı sokaklarda tekrar etmeye devam edin…Sürç-i lisan ettiysek affola, sağlıcakla kalın sevgili okurlarım.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Ali Riza Ali Riza 10.11.2019 16:16

Teşekkürler avukat bey yine önemli bilgiler.

yukarı çık