Artık hiç bir şey gizli kalmayacak!

  • Dolar 5.81
  • Euro 6.4349
  • GR ALTIN 273.07
  • ÇEYREK 446.46

ESNAF TEŞKİLATLARI VE ESNAF KEFALET KREDİ KOOPERATİFLERİNDE DÖNEN DOLAPLAR

Tahsin Güzel yazdı.

ESNAF TEŞKİLATLARI VE ESNAF KEFALET KREDİ KOOPERATİFLERİNDE DÖNEN DOLAPLAR
  • 11 Kasım 2019, Pazartesi 14:39

Ülkemizde  sosyal dengenin önemli unsurları içinde  yer alan ve iki milyon esnaf ve sanatkarı temsil eden kamu nitelikli oda, birlik, federasyon ve konfederasyonun  zorunlu aidat  yanında  evrak ve işlem gibi gelirleriyle, neredeyse icracı bir Bakanlığın bütçesine eş değer oluşan bu devasa bütçelerin; Yine başında ‘E’ olan ve bütçeleri de Devlet tarafından karşılanıp, hazineden aktarılan milyarlarca liralık bütçeleri olan esnaf kredi kefalet kooperatiflerini ; Gerek TV Programlarında gerekse de yayınlanan bir çok yazımda gündeme getirdim.

Bu kurumların devasa bütçelerinin, idareciliği iş edinmiş bazı şahsiyetlerin saltanat sürmeleri ve kanunlara kılıf uydurarak yaptıkları yolsuzluk ve usulsüzlüklere dikkat çekip ağır dille eleştirdim ve ilgili Bakanlık yanında siyasetçileri de defalarca uyardım.

Sözde esnafı temsil eden, hak ve hukukunu araması gereken her iki kurumun bu devasa bütçelerinin bir avuç kişinin saltanat sürmesi yanında, en düşük  -8- 10-bin liradan başlayıp 60-70 bin liraya kadar maaş alanların olduğuna dikkat çektim.

Ne hikmetse ne siyasilerden ne de İlgili Bakanlık ve Esnaf Genel Müdüründen konuyla ilgili bir cümle dahi duymadım, siyasetçiler bu konuda duyarsızlar bunu biliyorum da ilgili Bakanlık ve Esnaf Genel Müdürü bey efendinin duyarsızlığını anlayamıyorum…

 Her insanın olduğu gibi benim de bir siyasi görüşüm var, bu da mensubu olmaktan onur duyduğum AK Partidir, bu işin partiyle filan bir alakası yok çünkü Sayın Cumhurbaşkanın da bu teşkilatlardan rahatsız olduğunu biliyorum, nereden mi biliyorum?

Açıklayayım: Meşhur Derviş Günday’ın TESK’in başkanı,  Suat Yalkın’ın da TESKOMB’ un başkanı olduğu dönem de bu kurumlarda dönen dolap ve sürdürülen saltanatların önünü kesmek adına TBMM Sanayi Komisyonunu harekete geçirdi. Akabinde yürürlükte olan 507 sayılı Esnaf ve Sanatkar Kanunu yerine 2006’ da yürürlüğe giren 5362 sayılı kanunu hazırlattı, hazırlattı ama TESK’ in başında  CHP’li nam-ı diğer silahsız kuvvetler baş komutanı  Derviş Günday ve Günday’ın emrinde olan 82 ilin esnaf birlik ve federasyon başkanları sahaya indiler.

Bir yanda Hükümetler indiren Beşli çete TESK, DİSK, TİSK, TÜRK-İŞ VE TOBB, bir yanda Vural Savaş ile Yekta Güngör Özden’ in etkili olduğu yargı, diğer yanda ise Çevik Bir ve 15 Temmuz tezgahçıları gibilerinin sözlerine itibar edildiği Silahlı Kuvvetler…

O dönemde muhtıralar, aba altından sopa göstermeler kırıla gidiyordu. TESK’in boy boy tam sayfa  ‘Başbakan Erdoğan’a Mektup’ başlığıyla ilanlarını yayınlayan Hürriyet ve Milliyet gibi basın otoritesi olan gazete ve televizyonlar da manşetlerini buna göre hazırlıyorlardı.

Kurt bulanık havayı sever misali konuyla ilgili devreye giren CHP ve yere göğe sığmayan, kıyamet koparan Deniz Baykal, ömür boyu başkanlık sistemine dur diyecek düzenlemeyi Anayasa mahkemesine götürdü. Beklenildiği gibi oldu ve AYM bu maddeyi iptal etti. Bu gelişme karşısında Sayın Cumhurbaşkanının güvendiği Bakanlar sus pus oldular ve emek vererek hazırlanan 5362 sayılı yasa değişen 507 sayılı yasayı aratır hale geldi.

O günde AK Partinin bürokratı yoktu, bugünde tabloya baktığım zaman bürokratı yok, o günler Esnaf Genel Müdürü Günday’ın ‘Ali Abisi’ Ali Coşkun’un has adamı İbrahim Kısacık’ tı.Kısacık ve devamında  FETÖ soruşturmasında memurluktan atılan Aytekin Yalçın ve günümüzde Necmettin Erkan… Necmettin Erkan’ın diğerlerinden farklı olacağını düşünmüştüm ama yanılmışım, al birini vur ötekisine…

AK Partinin bazı bakan ve bürokratları, karımı çok seviyorum diyen ama karısını aldatan kocaya benziyordu, hem karısını seviyor hem de aldatıyor; Koltuklar altlarından gitti sevgileri bitti foyaları açığa çıktı.

Dönemin Sanayi Bakanı Ali Coşkun, Derviş Günday’ın abisi, Esnaf Genel Müdürleri İ.Kısacık, H.Çelebi ve A.Yalçın,  Günday’ın memurları gibiydi. Anayasa Mahkemesine giden 5362 sayılı yasayla ilgili sessiz kalan o dönemin Adalet Bakanı da koruyucu melekleriydi, Sayın Cumhurbaşkanımız Başbakan olarak ülkenin bunca sorunu varken esnaf teşkilatlarıyla mı uğraşacak!

Bir taraftan askerin muhtırası diğer taraftan demokrasi şovmenlerinin irtica geliyor, İran oluyoruz tezgâhçıları diğer taraftan ise şimdi öğrendiğimiz ve Devletin kılcal damarlarına kadar ilerlemiş FETÖ’ cüler… 

 Gerçekten esaslı badireler atlatmışız, lakin şu ‘Esnaf Baronları’nın üzerine acilen gidilmesi gerektiğini tekraren vurguluyorum, bu yolda üzerime düşen ne varsa yapmaya hazırım.

Menemen Belediyesi’nden can dostlar için örnek proje Menemen Belediyesi’nden can dostlar için örnek proje

CHP Karabağlar yeni binasına taşınıyor CHP Karabağlar yeni binasına taşınıyor

Atatürk heykeli haberine Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz’dan açıklama Atatürk heykeli haberine Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz’dan açıklama

KUŞADASI’NDA DEĞİŞİM ŞEHİR İÇİ ULAŞIMDA KÖKLÜ DEĞİŞİKLE DEVAM EDİYOR KUŞADASI’NDA DEĞİŞİM ŞEHİR İÇİ ULAŞIMDA KÖKLÜ DEĞİŞİKLE DEVAM EDİYOR

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
yukarı çık