Artık hiç bir şey gizli kalmayacak!

  • Dolar 5.8658
  • Euro 6.5313
  • GR ALTIN 281.89
  • ÇEYREK 460.9

EGE ÜNİVERSİTESİNDEKİ SİSTEMATİK SOYGUNU TEMİZELLER ORTAYA ÇIKARDI!

Ahmet Tübcel yazdı.

EGE ÜNİVERSİTESİNDEKİ SİSTEMATİK SOYGUNU TEMİZELLER ORTAYA ÇIKARDI!
  • 07 Ekim 2019, Pazartesi 13:05

SAYIŞTAY TESCİLLEDİ.

Temizeller Yazdı, dile getirdi Devlet Tescilledi…

SONUÇ; EGE ÜNİVERSİTESİ MUZ GİBİ SOYULMUŞ!

Ege Üniversitesinin sistematik soyulduğunu yaklaşık dört aydır Temizeller ’in gündeme getirdiği ve gündemde tuttuğu yolsuzluk iddiaları devletin en üst denetleme kurulu Sayıştay müfettişleri tarafından rapora dökülerek adeta tescilledi.

Ege Üniversitesi rektörlüğüne yaklaşık iki yıldır atanan Ziraat Profesörü Necdet Budak ve kendisinin nerede ise tamamını üniversitede dışından getirip atadığı ekibin yaptığı iş ve işlemlerde, rektörlük görevini bıraksa bile başı fena halde ağrıyacağa benziyor, ortaya çıkan Sayıştay raporları ise artık pes dedirtti.

Aslında mevcut yönetimin istifa etmesi gereken o kadar çok neden var ki işte bazıları;

İlk önce kuvvetli delillere ve şahitlere sahip OTOPARK İHALESİNE FESAT KARIŞTIRMA

Tabi ki Sayıştay müfettişinin bazı tespitleri doğru ve yerinde

Ancak bence taraflı bir rapor yazılmış, lakin burada sağır sultanın bile bildiği eski yönetim dönemi ele alınmış.

2011-2012-2013-2014-2015-2016-2017 dönemlerine atıfta bulunulmuş ve o dönemlere ait eksikler ve hatalar usulsüzlükler tespit edilmiş,

Aklımızı kurcalayan ve kafamıza takılan soru şu?

O dönemlerde yani her yıl yapılan Sayıştay denetimi o yıllarda neden bu eksikleri tespit etmedi veya edemedi?

2019 yılında 2018 yılının denetimi yapılıyor ve 2018’e ait 235 sayfalık raporda bir paragraf bile bulamadık raporda.

Taaaa  2011-2012’deki yapılan işler konu olarak ele alınmış.

Aslında Sayıştay müfettişine şunu sormak isterim; Sayın müfettişim mevcut yönetimin 2018 yılında yaptığı birçok usulsüz iş ve işlemden neden raporunuzda bahsetmediniz?

 

Denetimiz sırasında üniversitenin koskoca otoparkı sudan ucuza özel bir firmaya verildi ve veriliş şekli ihaleye fesat karıştırarak oldu. Neden bu konu raporunuzda yok?

Adli makamlara neden suç duyurusunda bulunmadınız?

Lakin şunları sormadan da yapamıyoruz çünkü bu ihalelerde o kadar karanlık nokta var ki bu karanlık noktaların hepsinin aydınlanması gerekiyor. Örneğin nerede OTOPARK ihaleleri, nerede OTOPARK ihalesine fesat karıştırma, nerede ayda 1.000.000 ( MİLYON )TL eski parayla Bir Trilyon dan fazla kazanan üniversiteye ait bir otoparkı davet usulü  adrese teslim ihale yöntemiyle  85.000 TL ye ihaleden önce beraber yemek yediğiniz eski arkadaşınız olan KARTALLAR firmasına verilmesinin kerameti neydi acaba, nerede ASANSÖR ihaleleri, nerede ÇATI ihaleleri, nerede YANGIN ihaleleri, nerede  ADRESE teslim ihaleler, nerede YİTDB nın kamuyu zarara uğrattığı işlemler ,nerede DAVET usulü ihaleler, nerede DOĞRUDAN temin ihaleler, nerede ATLI elektrik firmasının hiç iş yapılmadan kestiği milyonlarca liralık faturalar, nerede  BİLGİSAYAR YAZILIM ihaleleri, nerede PEYZAJ ihaleleri, nerede Su Ürünleri fakültesindeki kaybolan BALIKLAR, nerede  YOĞURT ihalesi, nerede SOSYAL TESİSLER, nerede SPOR KLÜBÜ, nerede MEDİKAL alımlar, nerede İHALE KESİNLEŞMEDEN müteahhit firmaya yer teslimi ve işe başlaması , nerede vakıf şirketinden şahsına alınan UÇAK biletleri, nerede VAKIF üzerinden yapılan harcamalar, nerede olduğunu sormak işin gerçek yüzünü öğrenmek herhalde bizim en doğal hakkımız. Çünkü giden bizim paramız giden bu milletin kısacası KAMUNUN parası. Hiç mi vicdanınız sızlamıyor?

Unutmadan şunu sormak isterim, nerede taşeron firmada genel temizlik kadrosunda çalışan yaptığı üstün gayretli ve fedakâr çalışmaları ile rektör beyin dikkatini çekerek adrese teslim kadro ilanı ile öğretim görevlisi olan PERİHAN BAL ÖZTÜRK (Kendisi iletişim mezunu ama ne hikmetse Ege meslek yüksek okulunda çinicilik ve seramik bölümüne öğretim görevlisi olmuş)

Tabi ki asla ve asla öğretim görevlisi neden oldu demiyorum, hatta ve hatta ziraatçı Rektör Necdet Budak beyi ve Perihan Bal Öztürk’ü bu konuda kutluyorum çünkü üniversitede çalışan herkese bir öz güven geldi ‘’taşeron firmada genel temizlik kadrosunda çalışan Perihan Bal Öztürk öğretim görevlisi olduysa demek ki biz de her şey olabiliriz’’ diye bir güven geldi herkese o bakımdan çok önemli bir konu olduğunu düşünüyorum bu kadro işinin.

Bunların hesabını birilerinin vermesi gerektiğini düşünüyoruz herhalde o kişi biz değiliz.

Defalarca söyledim şimdi tekrar söylüyorum bu ekiple gitmiyor Rektör Bey, çok fazla zorlamayın balatalar yanacak başınıza çok iş alacaksınız kanaatindeyiz bizden söylemesi.

Yaklaşık dört aydır Temizeller programında gündeme getirdiğimiz Ege Üniversitesinde idari ekip dökülüyor üniversite soyuluyor iddiaları artık iddia olmaktan çıkmış devletin resmi raporlarına yansımış ve kayıtlarına geçmiştir.

Temizeller programının haklılığı bir kez daha devletin yetkili organı Sayıştay kurumu ve müfettişleri tarafından tescillenmiştir.

 

‘’Rektörü defalarca buradan uyardık’’

Temizeller televizyon  programlarında ve www.temizellergazetesi.com  da defalarca gündeme getirdiğimiz üniversite idari kadrolarına bazı atamaların yanlış olduğunu, yeni göreve getirilen insanların liyakat testinden geçirilmediğini rektör yardımcılarının görevlerini tam ve eksizsiz yerine getirmediklerini, genel sekreter Hakan Yalçın, yapı işleri daire başkanı Fatih Işıkhan ve bir takım daire başkanlarının yaptığı iş ve işlemlerde kamu zarara uğratıldığı, bununda baş sorumlusu olarak ita amiri rektörü gösterdiklerini yaptığımız programlardan defalarca gündeme getirerek söyledik.

Rektör bey ve ekibine şunu hatırlatmak isterim.

 ‘’Basının temel görevi, devlet mekanizmasının işleyişini denetleme ve eleştiri yoluyla sapmaları önlemek olarak özetlenmektedir’’

Bizim görevimiz kamuoyunu doğru bilgilerle aydınlatmak, dışardan bir gazeteci gözüyle gördüğümüz yanlışlıkları ve aksaklıkları, yolsuzluk ve hırsızlık iddialarını gündeme getirip ilgililerin dikkatini o konu üzerine çekmek ve bir nevi uyarı, eleştiri görevimizi yerine getirmektir.

Prof. Dr. Necdet Budak ve ekibi bizim yazdıklarımızı veya ekranlardan söylediklerimizi ciddiye almıyor olabilir ancak dört aydır bizim söylediklerimiz konuştuklarımız belgelediklerimiz konular Devletin Sayıştay müfettişlerinin raporlarına yansıyarak devletin kayıtlarına geçmiştir.

Hazırlanan raporlarda kamuoyunun bilgisine sunularak Sayıştay’ın kendi internet sitesinden yayınlanmıştır.

235 sayfa Sayıştay raporunun hemen hemen her sayfası üniversite içinde yapılan ihalelerde yaşanan rezilliği anlatıyor.

Bu raporlarda belirtilen iş ve işlemlerden sorumlu olan veya imzası bulunan kişiler rahatça hiçbir şey olmamış gibi koltuklarında oturup sıcak veya soğuk içeceklerini sekreterleri getirip kendileri yudumluyorlar.

Defalarca buradan Rektör beyi uyarmamıza rağmen hata yapan ve işini savsaklayan ekibinde hiçbir değişikliğe gitmemesi yaşanan olaylarda bazı kişilerin soruşturma geçirmemesi kafalarda soru işaretleri bırakmıyor da değil.

Rektör Necdet Budak’ın şu an görevde bulunan yardımcıları ve idari kadroda görev yapan imza yetkililerini görevden alması için yeterli sebebi olduğunu söylemek zannederiz ki yanlış olmaz.

Ege Üniversitesi Sistematik Soyuluyor!

Sayıştay müfettişinin tespit ettiği adeta sistematik dediği iş ve işlemlerden bazıları.

Kesin Kabulü Yapılmamış Yapım/Onarım İşlerine Ait Kesin Teminatların İade Edilmesi

Kesin kabuller yapılmadan kesin teminatların bir kısmının iade edilmesi, iade edilmeyen teminat mektuplarının da süreleri dolduğundan geçersiz olması nedeniyle kamunun; yüklenici tarafından taahhüdün sözleşme ve şartname hükümlerine uygun olarak yerine getirilmemesi durumunda uğrayacağı zararı karşılayabileceği teminattan mahrum kaldığı değerlendirilmiştir.

Teminat Olarak Alınan Banka Teminat Mektuplarının Sürelerinin Geçici Kabul Tarihinden Önce Sona Ermesi ve Yenilenmemeleri

Nitekim; söz konusu yapım işinin kesin kabul işlemlerine 2018 yılında başlandığı ve çok sayıda eksik/hatalı/arızalı imalat bulunduğu için kabul işlemlerinin tamamlanamadığı denetim sürecinde görülmüştür.

Sonuç olarak; kamunun elinde yüklenicinin hatalı ve/veya eksik imalatları yapmayı reddetmesi halinde zararını karşılayacağı bir teminat kalmamış ve zarar riski gerçekleşmiştir.

Mevzuat uyarınca kesin teminat mektuplarının sürelerini yapım işinin bitiş tarihi dikkate alınarak uzatmayarak kamuyu yüklenici karşısında zayıf duruma düşüren ve zarara uğramasına

Sebep olan personelin tespit edilerek hakkında / haklarında idari soruşturma açılmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir.

İhale kapsamında bulunan 3x100 Kwa Kesintisiz güç kaynağının (UPS) rayiç bedeli 30.518,00 TL iken, Yaklaşık Maliyet Hesap Cetvelinde ise bu rakamın 235.133,81 TL olarak yer aldığı,

as01 poz numarasında yer alan dubleks kumandalı ambulans asansörün rayiç bedeli 102.354,00 TL iken, Yaklaşık Maliyet Hesap Cetvelinde ise bu rakamın 219.200,00 TL olarak yer aldığı,

as02 poz numarasında simpleks kumandalı ambulans asansörün rayiç bedeli 98.942,20 TL iken, Yaklaşık Maliyet Hesap Cetvelinde ise bu rakamın 212.976,00 TL olarak yer aldığı,

as03 poz numarasında simpleks kumandalı servis asansörün rayiç bedeli 61.412,40 TL iken, Yaklaşık Maliyet Hesap Cetvelinde ise bu rakamın 114.480,00 TL olarak yer aldığı anlaşılmıştır.

Yukarıda yer alan örnekler bile özel pozlara ilişkin fiyat analizlerinin defaatle istenmesine rağmen verilmeme nedenini açıkça ortaya koymaktadır.

Şimdide Rektör Beye soruyoruz bu yolsuzlukları, usulsüzlükleri, görevi ihmal, kamu zararı oluşturan veya oluşturulmasına izin verip göz yumanlar hakkında ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Milletvekili iken danışmanlığınızı yapan Hakan Yalçın’ı Üniversiteye Genel Sekreter olarak getirdiniz. Sizce bu doğru bir hareket miydi?

Türkiye’nin en köklü üniversitesinde çalışan on binlerce insanın içinde bu görevi yapacak bir kişi bile yok muydu?

Peki dışarıdan getirdiğiniz her bir kişi için Ege Üniversitesine yıllarını vermiş namuslu dürüst liyakat sahibi insanlara hakaret değil midir?  

Dışarıdan bir göz ile baktığımızda sizin hala kendinizi milletvekili sanmanız Hakan Yalçın’ında kendini hala milletvekili danışmanı sanması üniversiteyi bu hale getirdi ve sorunların içinden çıkılmaz bir hal aldı diye düşünüyoruz.

Ege Üniversitesinin içinde çalışan on binlerce personel arasından nasıl ki bir PERİHAN BAL ÖZTÜRK’ü (önümüzdeki yazılarımızda Sn. Perihan Bal Öztürk hanımefendinin başarı hikayesini özel olarak yazacağım) bulup çıkardıysanız üniversitemize değerli bir öğretim görevlisi kazandırdıysanız on binlerce çalışanın içinden bir genel sekreter, bir yapı işleri daire başkanı, bir idari ve mali işler daire başkanı, bir kiralama şube müdürü bulamamanız hayret verici geldi bize.

Eğer üniversitede bu görevleri yapacak nitelikli personel yok ise neden on binlerce kişiye maaş ödüyorsunuz? Oldu olacak kovun gitsin hepsini!

Genel sekreter Hakan Yalçın 1955’de kurulmuş on binlerce personeli olan Ege Üniversitesi gibi köklü bir eğitim ve bilim kurumuna genel sekreterlik yapacak donanıma ve liyakate, kapasiteye sahip midir?

Genel sekreter Hakan Yalçın’ın görev yaptığı kurumlarda kaç kişiyi yönetmiştir?

Genel sekreter Hakan Yalçın’ın eğitimi, ihtisası, liyakati, kapasitesi nedir? Şu anda görev yaptığı makamına yeterli midir?

Genel sekreter Hakan Yalçın göreve geldiği günden beri neden kendisine emanet edilen Ege üniversitesinin malına ve parasına sahip çıkmamıştır?

Şimdilik Hakan Yalçın hakkında 5 soru sordum sayın rektörüm, elimizdeki belgeleri ve bilgileri inceleyip doğruluğunu teyit ettikten sonra bakalım HAKAN YALÇIN hakkında nasıl bir fotoğraf karşımıza çıkacak bizde sizin gibi merak etmiyor değiliz.

Eski arkadaşınız olan bursa Milletvekili Ali Osman Sali’nin üniversite ile ilişkisi var mıdır? Bu ilişki ne derecededir?

Vakıf danışmanı olarak yine dışarıdan getirdiğiniz eski milletvekili arkadaşınız olan Ahmet Gökhan Sarıçam’a ne danıştığınızı ve bu danıştığınız bilgiler karşılığında ne kadar ücret veya maaş ödediğinizi çok merak ediyoruz?

Tabi ki bizlerde çok merak ediyoruz Ege Üniversitesi Güçlendirme Vakfı gibi önemli bir kurumun danışmanlığına getiren Ahmet Gökhan Sarıçam kimdir? Geçmişinde ne gibi başarılı işlere imza atmış?

Bu konuyu da çok derinlemesine araştırıyoruz, araştırmalarımız biter bitmez elde ettiğimiz tüm doğru bilgileri kamuoyuna buradan paylaşıp bilgilendirme yapacağız.

Gelelim Kamuyu zarara uğratan YTDB olan Fatih Işıkhan’a

Neyse yazı çok uzadı onu da bir sonraki yazım da sorayım.

Sakın ola Perşembe’yi kaçırmayın. Neden mi? Şu ana kadar üniversite içinde hiç duymadığınız ve inanamayacağınız bu kadarda olmaz diyeceğiniz konularla Temizeller programını kaçırmayın.

SON OLARAK ŞUNU SÖYLEMEK İSTİYORUM SAYIN REKTÖRÜM BU EKİP SİZİN BAŞINIZI FENA HALDE AĞRITACAK! Bizden söylemesi!

MHP'li Yalçın'ın oğlunun ölümüyle ilgili yeni gelişme: 3 kişi gözaltına alındı MHP'li Yalçın'ın oğlunun ölümüyle ilgili yeni gelişme: 3 kişi gözaltına alındı

Sağlık Sen İzmir'den Sağlık Bakanlığı'na çağrı! Sağlık Sen İzmir'den Sağlık Bakanlığı'na çağrı!

Utku Gümrükçü'den başkanlara çağrı! Utku Gümrükçü'den başkanlara çağrı!

İzmirliler dikkat! Toplu ulaşım ücret tarifesi değişti! İzmirliler dikkat! Toplu ulaşım ücret tarifesi değişti!

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
Site en altı
yukarı çık