Tire Belediyesinde inanılmaz olaylar
Haber
08 Şubat 2021 - Pazartesi 15:22
 
Tire Belediyesinde inanılmaz olaylar
Araştırmacı Gazeteci Ahmet Tübcel’in hazırlayıp sunduğu Temizeller programında Tire Belediyesi’nde yaşanan çeşitli olayları gündeme geldi.
GÜNDEM Haberi
Tire Belediyesinde inanılmaz olaylar

İzmir’in Tire Belediyesinde yaşanan işçi çıkarma olaylarını gündeme getiren Araştırmacı Gazeteci Ahmet Tübcel, işten çıkarılan ve mahkeme kararıyla yeniden görevine iade edilen işçilerin görevlerine başlatılmayarak suç işlendiğini hatırlattı.

Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran’ın keyfi işten çıkarmaların belediye kasasında tazminat ödenmesine neden olduğunu ifade eden Tübcel, bunun da bir kamu zararı olduğuna işaret ederek, Başkan Duran’dan rücu edilmesi gerektiğini vurguladı.

Geçtiğimiz haftaki programda Tire Belediyesi’nin Organize Sanayi Bölgesindeki metrekaresi 35 avro olan arsanın, arıtma tesisi yanındaki arka ile nasıl takas edildiğinin sorulduğunu hatırlatan Tübcel, “O arsayı eğitim kurumuna verebilir misin? Elbette verebilirsin. Burada şu soru akla geliyor. Direk olarak neden üniversiteye vermedin? Eğer organize sanayi bölgesiyle takas yapılmış ise OSB yarın derse ki; Ege Üniversitesi, ben sana sadece binaları verdim. Araziyi de ben kullanacağım. Diyebilir mi? Diyebilir. Biz diyoruz ki; keşke direk olarak üniversite ile protokol yapsaydın, bu tür spekülasyonlara gerek kalmazdı” diye konuştu.

 

Binlerce şişe bira neden alındı?

 

Tübcel, Tire Belediyesi bütçesinden alım ihalesi yapılan binlerce biranın bu salgın döneminde neden alındığını sordu. Millet olarak salgında kuruşa ihtiyacımız var iken bu biraların neden alındığını soran Tübcel, “Başkan, belediye bütçesinden binlerce şişe birayı neden aldın? Ben yasal veya yasal değil tarafında değilim. Türkiye’nin şu ortamında, belediyeye hizmet için gelen paradan, kuruşa ihtiyacımız varken, pandemi döneminde mekanlar kapalıyken, ben bir gazeteci olarak uygun görmüyorum. Zaten bira üretimi yapan 2-3 firma var. Çağıracaksın o firmayı, oturtacaksın karşına millet toptan kaç paraya alıyorsa sen de o paradan alacaksın. Bu iş bu kadar. Ne başın ağrıyacak ne de spekülasyonlara meydan vereceksin” dedi.

 

Bozulan etlerin parası çalışana kesildi

 

Tirelilerin kurbanda bağışladığı etlerin bozularak toprağa gömüldüğünü bunun faturasının da 2 çalışana kesildiğini gündeme getiren Ahmet Tübcel, belediye çalışanının bozulan etler nedeniyle özel bir kasaba ödediği paranın alındı belgesini izleyenlerle paylaştı.

Belediye Başkanının talimatıyla özel bir kasaba neden para yatırılır? Sorusunu soran Tübcel, “Burada benim aklıma deli sorular geliyor. Bu adamla ortak mı çalışıyorsun? Bu adam senin kasan mı? Bu cezayı çalışanlarına nasıl kestin? Sen kendini Sayıştay’ın yerine mi koyuyorsun? Kendini müfettiş yerine mi koyuyorsun? Neyin tespitini yaptın da bu cezayı kestin? Bu para yatırılan Kardeşler Kasabının sahibinin ahlaki değerleri benden üstün olabilir. Çok iyi bir esnaf olabilir. Namuslu bir esnaf olabilir. Hiçbir lafım sözüm yok. İnsani değerlerine hiçbir lafımız yok ve olamaz da. Ben diyorum ki; bu esnafa para yatırmışsın, bu kasapla senin ne gibi bir ilişkin var senin? Neden bir başka biri değil de bu kasap. Diğer taraftan bu kasap arkadaş parayı aldı, bunun karşılığında maliye açısından bir belge vermesi gerekmiyor mu?” şeklinde konuştu.

Kasap sahibinin vergi mevzuatına göre suç işlediğini hatırlatan Tübcel, “Ben burudan Sayın Kaymakamımı, Sayın Cumhuriyet Başsavcımı, Sayın Vergi Dairesi Başkanımı göreve çağırıyorum. Bu işe el atmaları lazım. Bu bizim yakaladığımız 4 bin 500 liralık bir kağıt parçası. Bunun arkasında neler çıkacak onu da merak ediyorum” dedi.

 

Etler nereye gömüldü?

 

Vatandaşların bağışları sonucu toplanan ve bir kısım tedbirsizlik sonucu bozulduğu belirtilen 1 ton etin nereye gömüldüğüne dair bir açıklamanın da gelmediğini ifade eden Araştırmacı Gazeteci Ahmet Tübcel, şunları söyledi:
“Bir ton et kokmuş. Bu kokmuş etler teknik olarak İlçe Tarım Müdürlüğü ekiplerinin gözetiminde gömülmesi gerekmiyor mu? Mikrop bulaştı, şu oldu bu oldu diyorlar ya… Bu etlerde belki bir hastalık vardı. Bir ton et nereye gömüldü? Bu etleri nerede imha ettiniz? Vatandaş da soruyor acaba bu etler kavurma yapılıp bize mi gönderildi? Peki bu etlerin imha görüntüleri var mı? Vatandaşlar diyor ki; biz Tire Belediyesi aşevine koyunlar bağışlıyoruz. Bu koyunlar nereye gidiyor?”

Tübcel, programında Tire Belediyesi hayvan barınağındaki hayvanların içler acısı görüntülerini de ekrana getirdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tire, Belediyesinde, inanılmaz, olaylar,
Yorumlar
Haber Yazılımı