Temizeller gündeme getirdi, Aliağa'da sıcak gelişme yaşandı
Haber
02 Şubat 2021 - Salı 17:04
 
Temizeller gündeme getirdi, Aliağa'da sıcak gelişme yaşandı
Araştırmacı Gazeteci Ahmet Tübcel’in hazırlayıp sunduğu Temizeller programında iki haftadır ısrarla gündeme getirilen Aliağa ilçesinde yaşanan dayak, korkutma, sindirme, adam öldürmeye tam teşebbüs ve azmettirme olaylarının da içinde bulunduğu olayda sıcak bir gelişme yaşandı.
ASAYİŞ Haberi
Temizeller gündeme getirdi, Aliağa'da sıcak gelişme yaşandı

Araştırmacı Gazeteci Ahmet Tübcel’in hazırlayıp sunduğu Temizeller programında iki haftadır ısrarla gündeme getirilen Aliağa ilçesinde yaşanan dayak, korkutma, sindirme, adam öldürmeye tam teşebbüs ve azmettirme olaylarının da içinde bulunduğu olayda sıcak bir gelişme yaşandı.

Avukat Çiğdem Armutlu’nun adalet yerini bulsun konusunda hiçbir baskıya boyun eğmeyerek takip ettiği bu dosya konusunda, Time 35 ekranlarında yayınlanan Temizeller programında canlı yayına da katılan Av Çiğdem Armutlu bu konunun ağır ceza mahkemesinde görülmesi gerektiğini 25 aydır bunun mücadelesini verdiğini söylemişti.

Aliağa 2. Asliye Ceza Mahkemesinde yapılan bu sabah ki duruşmasında, dosyanın Karşıyaka Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesine karar verildi.

DOSYADA NELER OLMUŞTU, SES KAYITLARINDA NELER VARDI?

Uzun bir süredir Aliağa belediye başkanı Serkan Acarı sosyal medyası üzerinden eleştiren ve daha sonrası 16 Ocak 2019 tarihinde silahlı saldırıya uğrayan CHP İzmir il delegesi Ertekin Gültekin (33) adlı şahsın planlı bir şekilde silahlı saldırıya uğramasının ardından ortaya çıkan adeta insanın kanını donduran ses kayıtları ve diğer belgeleri Temizeller Programında gündeme getirildi.

Ertekin Gültekin kendisine yapılan silahlı saldırıdan sonra emniyet güçlerine verdiği ifadede Aliağa belediye başkanı Serkan Acarla aralarında husumet olduğunu hatta Serkan Acarın bu eleştiriler için sıkıntıya düşeceksin diye söylediğini belirtti.

Aliağa belediye başkanı Serkan Acarın özel şoförü ve Mete Vural ile tetikçi Olcay Acar arasındaki ses kaydında aslında silahlı saldırının planlı bir şekilde adam öldürmeye tam teşebbüs ve azmettirme suçlarını adeta itiraf niteliğindeydi.

Saldırının ardından 2 gün sonra saldırıyı gerçekleştirenler kıskıvrak yakalandı. Yakalananlar arasında bulunan Tolga Can Ata, ifadesinde Gültekin Ertekin’i 2 haftadır takip ettiklerini ve bu işi para karşılığında yaptığını söyledi. Tolga Can Ata ifadesinde, “Ben Ertekin Gültekin’in tanımam. Bu kişiyi Abdülkerim Demir ve Olcay Acar iki aydır takip ettiklerini bana söyledi. Kuytu bir köşede denk getirdiklerinde biz Gültekin Ertekin’i indireceğiz, dediler” diye konuştu.

Saldırıya ikna edilen Tolga Can Ata ise araçla her gün sabahtan geceye kadar Gültekin Ertekin’i takip ettiklerini itiraf etti.

Tolga Can Ata’nın ifadesine göre Aliağa Demokrasi Meydanında çay ocağı işleten Olcay Acar silahı ben sıkacağım dedi ve buna kendisi karar verdi. Bacaklarına sıkacağını ve bu iş için 100 bin TL para gelecek ve aramızda bölüşeceğiz diyordu. Para gelince seni de göreceğim diyordu. Bun olaya dahil olduktan sonra iki hafta boyunca Ertekin’i takip ettik.

Şüpheliler 16 Ocak 2019 günü yani saldırının gerçekleştiği gün de sabahtan akşama kadar Gültekin Ertekin’i takip etmişler. O gece önce Ertekin Gültekin’in arabasının tekerini patlatıyorlar. Sonra da bir sokak arasında kıstırıyorlar. Aracın önünde oturan Olcay Acar ile arkada oturan Yusuf adlı şahıs inerek Ertekin Gültekin’ye yaklaşıyorlar. Burada Olcay Acar iki el silahla ateş ediyor.

İki el ateşin ardından koşarak arabaya bindiler ve Olcay Acar, ‘Ertekin’i ben vurdum, bacağına sıktım’ dedi. Ardından da bir süre irtibatı kesiyoruz diye seslendi.

Olayın ardından bir süre sessizliğe bürünen şüphelilerden Tolga Can Ata verdiği ifadesini değiştirdi diğerleri ise biz saldırıya karışmadık dile kendilerini savundu.

31 Mart yerel seçimlerinin ardından yaklaşık 2 ay sonra 28 Mayıs günü Gültekin Ertekin’in avukatı Çiğdem Armutlu, arabasının ön camının sileceklerinin arasında bir flaş diskin sıkıştırıldığını gördü. Yapılan incelemede flaş diskin içinde iki kişinin konuşma kayıtları vardı. Bunlardan biri silahlı saldırıyı gerçekleştiren Olcay Acar diğeri ise Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın özel şoförü Mete Vural’dı.

Konuşmalarda Olcay Acar, saldırıyı gerçekleştirmesinin ardından kendisinin yüz üstü bırakıldığını söylüyordu. Konuşmalarda Mete Vural, “Benim sana yapabileceğimi söylüyorum. Sana 10 günde bir bin lira para göndereceğim. Seçimlere kadar kendini idare et. Seçimlerden sonra senin dükkan işini çözüyoruz. Ondan sonra sana ya sigortalı bir iş ya da para kazanabileceğin bir iş bağlayacağım” diyor.

Olcay Acar ise “Bu ağır cezaya gidiyor. 1 ay sonra, 10 gün sonra HTS kayıtları geldiği zaman hepimizi tutukluyorlar. Hepimiz Buca cezaevine gidiyoruz. Ama benim buradan en ufak cezayla yırtmamı sağlayacaksınız” diye konuşuyor.

Kısaca ses kaydında Olcay Acar, bu işi yaptırdınız diyerek kendisine Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın sahip çıkmasını istiyor.

Ses kaydında şok itiraflar da yer alıyor. Olcay Acar, Mete Vural’a karşı olarak; Sen bana dedin ki; bunu sustur. Sustu oğlum sustu. Ömrünün sonuna kadar bu adam konuşmaz” diye seslenirken, Mete Vural ise “Sen Allah göstermesin bir sıkıntı yaşadın, cezaevine girdin. Ben varım diyorum sana. Avukatsa avukat bakmaksa bakmak anladın mı?” diye karşılık veriyor.

Sinirlendiği ses tonundan da anlaşılan Olcay Acar, “Niye kızıyorum biliyor musun? Ben parasına değilim. Ben bu işi yapmışım. Yaptırmışsınız bana bu işi en azından bir telefon aç. Şunu söylüyorum Mete, seçim kazanılıyor, seçim bittikten sonra bunu başkanla bir yolunu buluyor ve konuşuyoruz. Bana düğün yapabileceğim, o yukarıdaki o …(Küfrediyor) yok mu? Deli gibi para kazanıyor. Dün sevgililer günüydü, 300 tane araba vardı. Biz de bari bir şeyler yapalım Mete, gözünü seveyim. Başkanı satan var mı Mete? Seni satan var mı? Fahrettin’i, Kürşat’ı hepsi bu işin içinde. Hepsi benim yapacağımı bilen insanlar. Kendimi mahvederim satmam” diye konuşuyor.

Ses kayıtlarından kısaca anlaşılan Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın şoförü Olcay Acar’a seçimlere kadar her 10 günde bir bin lira para göndereceğini seçimden sonra ise kendilerine sigortalı bir iş veya bir işyeri ayarlayabileceğini söylüyor.

Ses kayıtları ortaya çıkmasının hemen ardından hemen gözaltına alınan Olcay Acar, konuştuğu kişiyi yine satmadı ve konuşan benim ama karşımdaki kişiyi tanımıyorum, Mete adlı kişiyi hatta Aliağa’da böyle bir kişiyi tanımıyorum diye ifade verdi.

Soruşturma gereği ses kayıtlarında ismi geçen Belediye Başkanının özel kalem müdürü Fahrettin Akış da ifadeye çağırıldı. Akış ifadesinde Olcay’ı tanıdığını ancak olayın azmettirici olmadığını söyledi.

Akış ifadesinde özetle şunları söyledi: “Ben Gültekin Ertekin ile husumet içerisindeydim. Benim ve eşim hakkında yazılar yazmaktaydı. Kendisine bu yazılara son vermesini istemiştim. Bizim bu konuşmamızı çay ocağı işleten Olcay Acar gördü ve duydu. Sonra da bana Gültekin’i susturacağım dedi. Ancak ben de kendisine bu işi konuşarak kendim hallederim dedim. Fakat Olcay Acar bu olayı kendi üzerine bir vazife addederek bu işi gerçekleştirmiş olabilir. Ben kesinlikle adam vurdurmadım. O kayıta geçen sözleri de ben söylemedim.”

Yapılan soruşturmanın adından adları geçen 6 sanığa Aliağa 2. Asliye Ceza Mahkemesinde yaralama ve mala zarar verme suçlamalarıyla dava açılmıştı.

Tüm ses kayıtlarının da iddianamenin içinde olan davanın üçüncüsü ise bugün yapıldı. Duruşmada mahkeme heyeti, dosyanın Karşıyaka Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesine karar verdi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Temizeller, gündeme, getirdi,, Aliağa'da, sıcak, gelişme, yaşandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı