Menemenspor'da evrak sahteciliğine mahkemeden ‘dur’ kararı
Haber
27 Ocak 2021 - Çarşamba 12:17
 
Menemenspor'da evrak sahteciliğine mahkemeden ‘dur’ kararı
Menemenspor Kulübünün 2018 yılında yapılan Genel Kurul’un evrakta sahtecilik nedeniyle geçersiz sayılması gerektiğini ifade eden Time35 TV Program yapımcısı Bülent Korkmaz, Temizeller Programında, yaptığı araştırmalar sonucu gördüğü çarpıklıkları sıraladı.
GÜNDEM Haberi
Menemenspor'da evrak sahteciliğine mahkemeden ‘dur’ kararı

Menemenspor Kulübünün 2018 yılında yapılan Genel Kurul’un evrakta sahtecilik nedeniyle geçersiz sayılması gerektiğini ifade eden Time35 TV Program yapımcısı Bülent Korkmaz, Temizeller Programında, yaptığı araştırmalar sonucu gördüğü çarpıklıkları sıraladı.

Yaptığı araştırma ve incelemeleri tarafsız ve yorumsuz olarak anlatarak yorumu seyircilere bırakacağını ifade eden Bülent Korkmaz, şunları söyledi:

“Menemen Spor Kulübünün 3 yılda yapması gereken bir Genel kurulu var. Aydığımız bilgiler ışığında en son genel kurulun 2015 yılı Eylül ayında yapıldığını öğreniyoruz. Mevzuat açısında bakarsak bu tarihten 3 yıl sonra yani 2018 yılı Eylül ayında tekrar bir genel kurul yapması gerekiyor. Ama bu genel kurul yapılmamış ve atlanmış. Buna rağmen 18 Aralık’ta tek gündem maddelik bir Olağanüstü Genel kurul yapılmış. Bu açıkçası tuhaf bir durum ve bana şaşırtıcı geldi. Burada alınan karar gereği kulübün futbol şubesi (tatbikî usulsüz bir işlem yok) şirkete devrediliyor. Ancak burada kafa bulandıran konu ise Menemenspor’un devredildiği şirketin kuruluş tarihini özellikle vurgulamak istiyorum, bu şirket ağustos ayında kurulmuş, bu şirkete devredilmiş. Buradaki sıkıntı Eylül ayında yapılması gereken bir olağan kurulun yapılmaması, aralık ayında tek gündem maddesiyle olağanüstü bir genel kurul yapılarak 3-4 aylık şirkete futbol şubesinin devredilmesi. Bunun yorumunu siz yapın.”

 

“Menemen’in yakasından artık düşün”

 

Bülent Korkmaz’ın anlattıklarının ve Menemenspor’da yaşananların kabul edilemez olduğunu belirten Araştırmacı Gazeteci Ahmet Tübcel, sert uyarıda bulundu.

Tübcel, “Menemen’in yakasından artık düşün. Menemen’i yönetecek, Menemenspor’u yönetecek, Menemen Belediyesini yönetecek, diğer kamu kurum ve kuruluşları vesaire… Allah aşkın hiç mi Menemen’in bir evladı yok? Hiç mi kafası çalışan çocuk yok? Hiç mi nitelikli insan yok? Bırakın artık da onlar yönetsin. 3 ay önce şirket kurulmuş, Menemenspor olmuş. Babanızın malı mu bu? Babanızın çiftliği mi Menemen?” diye seslendi.

 

Gazete ilanlarındaki çarpıklıklar

 

Yaptığı araştırma ve incelemelerde karşılaştığı çarpıkları anlatmaya devam eden Bülent Korkmaz, genel kurul için verilen ilanın nasıl bir gazetede yayımlandığını gözler önünü serdi.

Korkmaz, “Dernekler, odalar yani Sivil Toplum kuruluşları yapacakları Genel Kurullarını bir ilan ile üyelerine duyurur. Bu kanun ve tüzüklerde belirtilmiştir. Bunlardan bir tanesi de yerel veya genel gazetelerde bu genel kurulun ilanının yayınlanmasıdır. 18 Aralık 2018 tarihli yapılan genel kurul ile ilgili bir gazete ilanı yapmışlar. Ancak gazete ilanında dikkatimi çeken bir başka konu oldu. Bu gazetede 15 ilan var. Bunlardan 2 tanesi kooperatif gere kalanı ise derneklerle ilgili. Burada asıl göze çarpan ise bu ilanların 7 tanesi 2017 yılında yapılan genel kurul ilanı. Yani 2017 yılına ait ilanlar. 5 tanesi 2019 yılındaki genel kurul ilanları, bir tek ilan var 2018 yılına ait o da Menemenspor Genel Kurul ilanı. Bunun yorumunu da sizlere bırakıyorum. Bu arada bu ilanların yayınlandığı gazetenin yayımlanma tarihi de 23.11.2018 ve bu gazetede 7 tane 2017 yılına ait genel kurul ilanı 2 tanede kooperatif var yani 9 genel kurul eder. Aynı zamanda 5 tane de 2019 yılına ait ilan var ama bir tek 2018 yılına ait Menemenspor Genel Kurul ilanı var” şeklinde konuştu.

 

Tübcel, Menemensporlu Fikret hocaya teşekkür etti

 

Konuşmasına Menemenspor sevdalısı Fikret Hoca’ya teşekkür ederek devam eden Ahmet Tübcel, “Şimdi burada Tahir Şahin bir şirket kurmuş. Menemen sportif A.Ş. Bu şirket Menemenspor’un genel kurulu yapılmadan 3-4 ay önce kurulmuş.  Bir ihaleye girdiğiniz zaman, devlet bir iş bitirme belgesi istiyor değil mi? Referans istiyor. 3-4 aylık bir şirket, hiçbir referansı yok, hiçbir sportif faaliyeti yok, hiçbir etkinliğe imza atmamış bu şirket. Marka değeri çok yüksek olan profesyonel bir futbol kulübünü bu şirkete devrediyorsun. Belediye başkanlığı grevinde iken de 174 tane gayrimenkulü Menemenspor’a veriyorsun. Sonra da bir şirket kuruyorsun, aktif ve pasifleriyle Menemenspor’u şirkete devrediyorsun. Böyle bir dünya yok. Film içinde film var ve benim aklım almıyor. Menemen’de, Menemenspor’da futbolculuk yapmış, yöneticilik yapmış, başkanlık yapmış, top toplamış her türlü kahrını çekmiş, çamurunu yutmuş bir Fikret Hoca var. Eğer bu adam olmasaydı Menemenspor bugün gitmişti, yok olmuştu. Kendisine çok teşekkür ederim. Fikret hoca bu işi takip etmemiş olsaydı, şimdi böyle bir olay olmayacaktı ve bu olay çoktan kapanmıştı” diye konuştu.

 

“Deveye sormuşlar…”

 

Menemen’de yaşanan olaylara bir halk değimi ile anlatmaya çalışan Araştırmacı Gazeteci Ahmet Tübcel, “Bir halk değimi vardır; Deveye sormuşlar boynun neden eğri diye, nerem doğru ki demiş. Menemen’de iki kurum biri Menemen Belediyesi diğeri Menemenspor, Allah aşkına yaptıkları hangi bir iş doğru. Ben buradan Menemenspor taraftarlarını, gerçek Menemenspor sevdalılarını tebrik ediyorum, kulüplerine sahip çıktıkları için. Şu an Menemenspor yöneticilerine sesleniyorum; biraz önce kulüpte çalışan arkadaşı duydunuz. Allah aşkına şu futbolcuların yeme içmelerinin faturalarını bir açıklayın. Bakalım futbolcular ne kadar peynir yemiş ne kadar zeytin yemişler. Bu takımın deplasmana gidiş gelişlerinde kimler kimlerin otobüsü kiralanmış, otelde kalmalarının faturalarını açıklayın da millet görsün” diye konuştu.

 

Sorunlar yumağı

 

Temizeller programına katılan Siyasi Stratejist ve Analist Serhan Seyhan ise Menemenspor’da yaşananları şöyle değerlendirdi:

“Menemenspor da Belediye gibi kullanılmaya başlamış olduğunu görüyoruz. Menemenspor profesyonel ligde çok iyi durumlara gelmiş. Çok ciddi gelirleri var, çok ciddi spor toto gelirleri var, çok ciddi iddaa gelirleri var. Bundan da yüksek meblağlar kazanıyorlar. Şimdi bu Spor kulübü derneğini bir şirkete hibe eder gibi bağışlamışlar. Bu şirketin sahibi de Tahir Şahin. Tahir Şahin’in belediye başkanlığı döneminde belediyenin birtakım mallarını, mülklerini spor kulübüne devretmişler daha sonra da kulübü Tahir Şahin’in şirketine devretmişler. Bunun adı hülleli devirdir ve çok ciddi bir suç içerir. Bu nedenle bunun gündeme getirmek ve üzerine gitmen bütün Menemenlinin sorumluluğundadır. Bir belediyenin mülklerini bir derneğe devredip sonra bu derneği bir şirkete devretmek bir infialdir. Menemen Cumhuriyet Başsavcılığı şu anda tutuklu belediye başkanı Serdar Aksoy’un yaptıklarıyla ilgili olarak nasıl bir tutum sergilediyse, Tahir Şahin hakkında da aynı kararlı tutumu sergileyeceği kanaatini taşıyorum. Burada yıllık 100 milyonluk bir bütçeden söz ediyoruz. Futbolcuların alımı, satımı, lisans gelirleri derken ciddi bir bütçe ortaya çıkıyor. Bildiğim kadarıyla da bu kulübün genel kurul sorunu var, tüzel kişilik sorunları var ve bu tüzük kişilik sorunları net olarak çözümlenmelidir. Evrakta sahtecilik vardır, sahte oy kullanılmıştır bunlar da ayrı ayrı incelenmesi gereken olaylardır.”

 

 

Temizleller'e ulaşan o belgeler:

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Menemenspor'da, evrak, sahteciliğine, mahkemeden, ‘dur’, kararı,
Yorumlar
Haber Yazılımı