Gazeteci Güçtekin Tire Belediyesine sordu; Gelirler arttıysa neden satış yapıyorsunuz"
Haber
03 Şubat 2021 - Çarşamba 15:50
 
Gazeteci Güçtekin Tire Belediyesine sordu; Gelirler arttıysa neden satış yapıyorsunuz"
İzmir’in Tire ilçesinde Demokratik Sol Parti İlçe Başkanlığı görevini yürüten Gazeteci İhsan Güçtekin, Araştırmacı Gazeteci Ahmet Tübcel’in hazırlayıp sunduğu Temizeller Programına konuk olarak katıldı.
- Haberi
Gazeteci Güçtekin Tire Belediyesine sordu; Gelirler arttıysa neden satış yapıyorsunuz

İzmir’in Tire ilçesinde Demokratik Sol Parti İlçe Başkanlığı görevini yürüten Gazeteci İhsan Güçtekin, Araştırmacı Gazeteci Ahmet Tübcel’in hazırlayıp sunduğu Temizeller Programına konuk olarak katıldı.

 

Tire belediyesi ile yaşanan sıkıntıları dile getiren Güçtekin, “Tire’de güzel şeyler olmuyor maalesef. Tire biraz karışık. Mart 2019 seçimlerinden sonra yeni gelen belediye ile oldukça sıkıntılar yaşadık” dedi.

Tire’deki tartışmaların yerel seçimlerin ardından yapılan ilk belediye meclisinde alınan stadın adının değiştirilmesiyle başladığını belirten Gazeteci Güçtekin, husumetlerin bundan sonra da devam ettiğinin altını çizdi.

Seçim zamanı verilen vaatlerin hiçbirinin yerine getirilmediğine işarete eden Güçtekin, “Seçim sırasında verilen vaatler vardı onlar yerine getirilmedi. Bu arsa olayında da aslında arsanın üzerinde ‘satılamaz’ ibaresi var. Bunu da takas etme yoluyla çözdüler. Takas karşılığı verilen arsanın yeri arıtma tesisinin yanı. Yani buraya ne bir işletme kurabilirsiniz ne de bir iş yapabilirsiniz. Üniversite yapılsın diye önceki belediye başkanı döneminde ayrılan yerlere kara kılçık buğdayı ekildi. Şimdi tekrar üniversite yapacağız diye çalışılıyor. Belediye Başkanının göreve geldiği günden bu yana yapılan iş; dört bir yanımız ‘tire’ yazılarıyla donatıldı. Renkli ve ışıklı bu yazıların yanında selfi yapabiliyorsunuz. Sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabiliyorsunuz. Bunun dışında Tire’de yapılan bir çalışma yok. Tire tanıtımının yapılması için droneler havalandı mı bir önceki belediye başkanının eserleriyle Tire’yi tanıtmaya çalışıyorlar. Keşke herkes Tire’ye bir taş koysa da alkışlasak. Tire çok güzel anılmıyor. Bu yazılar alay konusu olmaya başladı. Dağa da koyalım da uçaktan geçenler gürsün gibi alaylı sözler söylenmeye başlandı. Tire’nin taşı da toprağı da artık bir şeyler bekliyor. Hizmet bekliyor. Her sene burada jeotermal incelemesi yapılıyor, biz bunları istemiyoruz artık. Biz proje istiyoruz. Tire’ye ve Tireli’ye para kazandırmalarını istiyoruz. Tapuları satarak kazanma değil, ben de satarak çok güzel belediye başkanlığı yaparım. Belediyenin birçok arazisinde karadut ağaçlarımız var. Bunlar köylüye verilsin, köylülere satılsın buna bir şey demiyoruz. Ama inşaata verilmesin. 4 milyon liralık yerler 1.5 milyona kapatılmasın. Biz bunları istiyoruz” diye konuştu.

 

Gelirler arttıysa neden satış yapıyorsunuz?

 

Belediyeden “gelirlerimiz arttı” şeklinde yapılan açıklamaya da değinen Gazeteci İhsan Güçtekin, “Son zamanlarda bir açıklama geldi belediyeden, belediye gelirleri artıya geçti diye. Maden artıya geçtiniz arsaları neden satıyorsunuz? 120 belediye çalışanı esnek çalışma saati uygulamasıyla dışarda. 40 personel dışarda. Bu kadar elemana maaş vermezseniz ve belediyenin tesisleri kapalıysa elbette geliniz artacak. Çünkü şu anda herkesi maaşını devlet ödüyor. İş yapmaz arsa satarsanız gelirin artması bence normal. Belediye seçimlerinden sonra burada belediyenin önüne pankart asıldı, 58 milyon lira borç var diye. Şu anda 63 milyon lira bir yerden gelen karşılıyor bunu. Peki neden artıya geçtik diye neden pankart asmıyorsunuz” şeklinde konuştu.

 

Statta çim yetiştiriyoruz

 

Tire’nin önceden bir spor kulübünün olduğunu ancak şimdi 3. Ligde bile takımının bulunmadığını hatırlatan Güçtekin, şunları kaydetti:
“Tire1922 spor kulübü vardı. Bunun tüm yönetim kurulu üyeleri belediye çalışanlarından oluşuyordu. Seçimden sonra biz bu yükün altına giremeyiz, borçlarını ödeyemeyiz diye satıldı. Bu konuda parasının gelip gelmediği nerelere harcanıldığı konusunda hiçbir açıklama yok. Şu Üçüncü ligde oynayan bir takımımız yok. 60 milyon lira harcanarak yapılmış bir stat var ancak çim yetiştiriliyor orda. Biz orada çim yetiştiriyoruz. Başka yapacak bir şey yok. Orası için de güneş enerjisiyle ilgili bir proje yapılacaktı ama halen bekliyoruz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gazeteci, Güçtekin, Tire, Belediyesine, sordu;, Gelirler, arttıysa, neden, satış, yapıyorsunuz",
Yorumlar
Haber Yazılımı