Gazeteci Bülent Pınarbaşı; Aliağa olaylarını yazmaya devam edeceğim
Haber
03 Şubat 2021 - Çarşamba 12:30
 
Gazeteci Bülent Pınarbaşı; Aliağa olaylarını yazmaya devam edeceğim
Araştırmacı Gazeteci Ahmet Tübcel’in hazırlayıp sunduğu Temizeller Programına katılan Gazeteci Bülent Pınarbaşı, kendisine “Aliağa’nın en büyük şerefsizi sensin” diyen Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar ile yaşadıklarını anlattı.
- Haberi
Gazeteci Bülent Pınarbaşı; Aliağa olaylarını yazmaya devam edeceğim

1985 yılından bu yana gazetecilik mesleğini yaptığını ifade eden Bülent Pınarbaşı, kendisinin kama ve döner bıçakları ile İzmir’den gelen bir grup tarafından da öldürülmek istendiğini belirtti.

Gazeteci Bülent Pınarbaşı, “Aliağa’da yaşadığım olay sosyal medyada yaptığı haberlerden dolayı, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, “Aliağa’nın en büyük şerefsizi sensin” dedi. Bunun altına da belediye başkanının taraftarları, inanılmaz derecede yorumlar yapmışlar. Asarız, keseriz, başkanım sen büyüksün, sen padişahsın, seni üzeni üzeriz gibi yorumlar yapmışlar. Ben de bunu yargıya taşıdım. Şu anda üçüncü duruşmamıza hazırlanıyoruz. Bugüne kadar Belediye Başkanı Serkan Acar ve iki kişi ifadesi alınamadı ve kendileri hakkında zorla getirilme kararı verildi” dedi.

 

Görüntü kayıtları bulunamadı

 

Yaptığı haberlerden dolayı darp olayına maruz kaldığını ancak darp olayının yaşandığı sokaktaki hiçbir güvenlik kamerasından kayıtlara ulaşılamadığını ifade eden Pınarbaşı, “2016 yılında da yine yaptığım haberlerden dolayı birisi sokak ortasında beni darp ederek kaçtı. Aliağa’nın her yerinde kameralar varken ne gariptir ki benim darp edildiğim yerde kamera görüntüleri bulunamadı. Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın bana “Aliağa’nın en büyük şerefsizi sensin” demesinin ardından gelen yorumların dışında, İzmir’den ellerinde kamalar ve döner bıçakları olan insanlar geliyor ilçeye ama durduruluyorlar. Yani ben şu anda ölmüş ve sizlerle konuşamıyor da olabilirdim” diye konuştu.

 

Kaba kuvvet çözüm olamaz

 

Pınarbaşı, gazeteci olarak kendisinin yanlış bir haber yapmış dahi olsa buna karşılık kaba kuvvetin kullanılamadığını hatırlatarak, şöyle dedi: “Ben bir gazeteciyim ve gazeteci muhalif olur. Yanlış bir haber yapmış olsam bile bunun karşılığı kaba kuvvet değildir. Tekzip yayınlatırsınız, mahkeme açarsınız, tazminat davası açarsınız, hukuk yollarına başvurursunuz. Eğer bir hukukçu kimliğiniz varsa bunları daha iyi bilirsiniz. Eğer yasal yolları hukuk yollarını bir kenara bırakıp kaba kuvvete başvuruyorsanız, yasalar karşısında bir şey savunamayacağınız içindir.”

 

Pazarcı esnafının sıkıntısının iç yüzü

 

Aliağa Belediyesi tarafından tezgah açtırılmayan pazarcı esnafının yaşadıklarını da hatırlatan Gazeteci Pınarbaşı, yaşanan pazarcı esnafının sıkıntısı şöyle anlattı:
“Pazarcı esnafı 2008 yılında dönemin belediye başkanı Tansu Kaya’dan Pazar yeri istediler. Başkan Tansu Kaya da buna maddi imkanının olmadığını belirterek kendisine yardımcı olunması halinde Pazar yeri kurabileceğini söyledi. Bunun üzerine o zaman pazarcı esnafından paralar toplandı ve belediye ile bir sözleşme imzalandı. Şimdi bu sözleşme 21 Aralık tarihinde doldu. Başkan Serkan Acar da buna istinaden pazarcı esnafından yeniden para istedi. Bu konuda bazı CHP’li belediye meclis üyeleri, pandemi nedeniyle bu paraların 6 ertelenmesini ve taksitler halinde alınmasını gündeme getirdi. Ama Başkan Acar beni ilgilendirmez diye bu paraların tahsisini istedi. Şimdi parayı verenler pazarda tezgâh açabiliyor ama parayı vermeyenler tezgâh açamıyor. Tezgâh açmak isteyenler de zabıtalar tarafından engelleniyor.”

Pınarbaşı, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da doğru bildiği haberleri yapmaya devam edeceğinin de altını çizdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gazeteci, Bülent, Pınarbaşı;, Aliağa, olaylarını, yazmaya, devam, edeceğim,
Yorumlar
Haber Yazılımı