Belediye Başkanı seçildikten sonra neden adam döver?
Haber
28 Ocak 2021 - Perşembe 13:45
 
Belediye Başkanı seçildikten sonra neden adam döver?
Araştırmacı Gazeteci Ahmet Tübcel’in hazırlayıp sunduğu Temizeller programında, Aliağa Belediyesinde yaşanan kurşunlanma ve darp olayları gündeme geldi. Sözlerine “Belediye Başkanları Seçildikten Sonra Neden Adam Döverler? Neden adam dövdürürler? Neden hakaret ederler insanlara?” diyerek başlayan Tübcel, Belediye başkanlarının şehrin emin insanları olmak zorunda olduğunu vurguladı.
SİYASET Haberi
Belediye Başkanı seçildikten sonra neden adam döver?

Araştırmacı Gazeteci Ahmet Tübcel’in hazırlayıp sunduğu Temizeller programında, Aliağa Belediyesinde yaşanan kurşunlanma ve darp olayları gündeme geldi.

Sözlerine “Belediye Başkanları Seçildikten Sonra Neden Adam Döverler? Neden adam dövdürürler? Neden hakaret ederler insanlara?” diyerek başlayan Tübcel, Belediye başkanlarının şehrin emin insanları olmak zorunda olduğunu vurguladı.

 

Belediye Başkanlarının partisi yoktur

 

Belediye başkanlarının seçim zamanı partili, seçilmelerinin ardından rozetini çıkararak tüm beldenin belediye başkanı olduğunu hatırlatan Tahsin Güzel, beşikten mezara kadar belediyelerin insanlara hizmet etmesi gerektiğini ifade etti,

Güzel, “Belediye Başkanlarının seçilinceye kadar partisi vardır. Seçildikten sonra siyasi parti rozetini çıkarır o beldenin tamamının belediye başkanı olurlar. Beşikten mezara kadar o şehrin emin insanı olurlar. Bir belediye başkanının bırakın adam dövmesini o kentin tamamı o belediye başkanının ailesidir. Bırakın adam dövmeyi, yoluyla, suyuyla, hastanesiyle postanesiyle hizmet etmek zorundadır. Çünkü bu milletin asili millettir. Bu millet sana vekillik vermiştir. Vekil tayin ettiğin insanlar asi evlat gibi o milleti dövüyor ne yazık ki… Tehdit ediyor, kafasına göre işler yapıyor. Bunun böyle olmasının, insanların bozulmasının ana temeli siyasetten gelir. Yani politikadır” dedi.

 

Siyasetçi makamında yer alan gücünü halktan alır

 

Temizeller Programında konuşan Serhan Seyhan ise olaya değişik bir açıdan baktığını belirterek, “Ben olaya şöyle bakıyorum; her siyasetçi makamında yer alan gücünü halktan alır. Belediye başkanlığı görevi diğer siyasi konumlardaki insanlardan farklı bir konumdadır. Şehrin emin insanı olması hasebiyle belediye başkanlarının her konuda çok dikkatli olmaları gerekiyor. Halktan birileri kavga ediyorsa belediye başkanı o kavganın yatıştıran, ayrıştıran tarafı olması gerekir. O kavganın akil adamı olmak durumundadır. Belediye başkanının görevi kavgayı ayrıştırmak ve bulunduğu toplumun menfaatine dönüştürmektir. Belediye başkanının yasalar nezdinde bulunmayan görevi de budur” dedi.

 

Halkın karşısına çıkıp nasıl oy isteyecek

 

Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın mahkemelerden aldığı cezaların yasalar gereği başkanlık görevini sürdürmesine engel olmadığını hatırlatan Seyhan, “Mahkemece birini darp ettiği için mahkemece kendisine verilen ceza, yasalar gereğince belediye başkanlığı görevini yapmasına engel değil. Ancak bu adam seçim zamanı halkın karşısına çıkıp oy isterken, ne diyecek? Vatandaş ‘başkan bizden olanı dövmüşsün, yarın bize ne yapacağını nerden bilelim, sana nasıl oy verelim?’ derse ne diyeceksin. Aliağa Belediye Meclis üyelerine “Şerefsizler” demiş ve mahkeme kararıyla ceza almış. Kendisi gibi seçilmiş birine böyle bir ithamda bulunmak, belediye başkanının görevini layıkıyla yerine getirmediği anlamını taşır” diye konuştu.

 

Hukuk reformu gerekir

 

Seyhan, Türkiye’de bir hukuk reformunun yapılması gerektiğine işaret ederek, şöyle dedi:
“Bugün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun annesine yapılan hakaretten dolayı insanlar serbest kalıyor. Kendisi de bunu söylüyor ve bir öz eleştiri yapıyor. Bu da hukuk reformunun yapılması gerektiğinin bir ispatıdır. Aynı bakanlığa bağlı bir belediyenin başkanı kendi gibi seçilmiş meclis üyelerine “şerefsizler” diyor. Ben de diyorum ki; Sayın İçişleri bakanımız nasıl kendi konusunda tepki göstermiş ve biz de bunun haklılığına inanıyorsak, çok net olarak şunu söyleyeyim, meclisindeki seçilmiş meclis üyelerine “şerefsizler” diyen bir belediye başkanı için de gerekli yaptırımı uygulamak durumundadır. Gazeteci şerefsiz, meclis üyesi şerefsiz, kendi meclis üyesine saldır onu darp et… Kabile devleti mi burası nedir bu Allah aşkına? Aliağa’yı kabile devleti yaptınız bizim mi haberimiz yok.”

 

Alikıran baş kesen tavırlar

 

Yaşananların Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın Alikıran baş kesen tavırları olduğunu belirten Ahmet Tübcel, Başkan Acar’a seslendi.

Tübcel, “Bunlar Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın, ali kıran baş kesen tavırlarıdır. Sen Aliağa’ya seçildin, hizmetkar olmaya mı geldin? Belediye başkanlığı edeyim, fakir fukaranın, gariban babası olayım, dullara yetimlere, aça, yetime öksüze babalık yapayım, ben şehr’ül eminim, şehrimi bir marka şehir yapayım demeye mi geldin o makama? Öte yandan yine bir belediye çalışanının ayağından vurulması olayı var. Bununla ilgili ses kayıtları var ortada ve bu kayıtlar bazı televizyon kanallarında yayınlandı. Ses kaydında vuran kişi “siz sustur dediniz ben de susturdum” diyor. Yani bana para verin diyor. Bu kayıtları haftaya buradan da dinletebilirim. Bu kayıtları savcı da delil olarak kabul etti. Burada şunu da söylemek istiyorum. Belediye başkanı hangi partiden olursa olsun, bizi ilgilendirmiyor. Biz milleti döven bir belediye başkanı istemiyoruz.”

 

Belediyeler organize suç örgütü haline gelmiş

 

Belediyelerin organize hizmet etme yeri olmasından öte organize suç örgütlerine döndüğünü üzülerek gördüklerini dile getiren Seyhan Seyhan, İçişleri Bakanlığının Menemen Belediyesinde gösterdiği hassasiyeti, Aliağa Belediyesinde de göstermesini beklediklerini söyledi.

Seyhan, “İçişleri bakanlığının aynı hassasiyetini, yani Menemen Belediyesinde gösterdiği hassasiyeti Aliağa Belediyesinde de göstermesi gerekir. Bu da açık ve aşikâr. Aliağa Belediye başkanı ile ilgili dosyaları toplayın bir cezai işlem yapılsa, Anayasa’nın 127’nci madde gereğince İçişleri Bakanına tanıdığı, soruşturması ve kovuşturması olan belediye başkanları hakkında görevden uzaklaştırma yetkisini kullansa 3 gün oturamaz makamında” dedi.

 

Yanlışın partisi olmaz

 

Her zaman yanlışın partisinin olmadığını, olamayacağını ifade ettiklerini dile getiren Tahsin Güzel, “Bu tür olayları belediye başkanının partisine de yansıtırsak olayın ehemmiyeti kaçıyor. Bunu böyle yapınca sen tarafsın olayına gidiliyor. Yanlışın partisinin olmadığını her zaman söylüyoruz. İster Ak partili ister MHP’li ister CHP’li olsun adam gibi iş yapacaklar. Orası ring alanı değil. Sen o koltuğa hizmet için geldin” diye konuştu.

 

Tübcel; ben taraflı gazeteciyim

 

Programda gelen yorum ve tehditlere de değinen Ahmet Tübcel, şunları kaydetti:
“Herkes anasının oğlu babasının evladı. Azdan az çoktan çok gider. 30 yıldır bu memlekette yolsuzlukların peşinde koşan bir gazeteciyim. Neden? İSKİ yolsuzluğunu çıkartırken güzeldi. CHP’li belediye başkanını burada yerin dibine batırırken güzeldi. Şimdi niye böyle oldu? Yani bu Ak partili, bu MHP’li, bu başka bir partili bu bizden diye ayıralım mı? Bu olur mu Allah aşkına? Ben gazeteciyim. Ben taraflıyım abi. Ben devletin tarafıyım. Ben milletin tarafındayım. Ben şehitlerin tarafıyım, ben öksüzün yetimin tarafıyım. Şimdi düşünün bir belediye başkanı kendi partisinden, bir meclis üyesini kendi makamında evire çevire döverse, o makama vatandaş girebilir mi giremez mi? Bunlarla ilgili Savcının iddiaları buruda, söylenen ve belgeleri burada. Bunları söylerken ben mi yalan söylüyorum. Millet mi yalan söylüyor savcı mı yalan söylüyor?

 

Baskıyı geleneksel hale getirmiş

 

Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın hakkında hazırlanan savcılık iddianamelerine bakıldığında, aynı suçu işlemesi yüksek biriyle karşı karşıya olduklarını dile getiren Serhan Seyhan, “Bu dosyalara bakıldığında şu anda karşımızda, görevini devam ettiren ve aynı suçu işlemesi yüksek olan birisi var gibi bir durum söz konusu. Asliye Hukuk veya Asliye Ceza Mahkemelerinde yargılanan birçok belediye başkanı var ama karşımızdaki bu kişi bu suçları nitelikli hale getirmiş. Bu kişi şiddet göstermeyi, karşısındakileri baskı göstererek susturmayı geleneksel hale getirmiş” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Belediye, Başkanı, seçildikten, sonra, neden, adam, döver?,
Yorumlar
Haber Yazılımı