Avukat Çiğdem Armutlu, Aliağa'da yaşanan olayların iç yüzünü anlattı
Haber
03 Şubat 2021 - Çarşamba 12:04
 
Avukat Çiğdem Armutlu, Aliağa'da yaşanan olayların iç yüzünü anlattı
Araştırmacı Gazeteci Ahmet Tübcel’in hazırlayıp sunduğu Temizeller programına canlı bağlantıyla katılan Avukat Çiğdem Armutlu, Aliağa’da yaşanan kurşunlanma ve darp olaylarının iç yüzünü açıkladı.
GÜNDEM Haberi
Avukat Çiğdem Armutlu, Aliağa'da yaşanan olayların iç yüzünü anlattı

Dinleyicilerin hayretler içerisinde dinlediği silahlı saldırı ve darp olaylarının detaylarını anlatan Avukat Çiğdem Armutlu, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın silahlı saldırı davasına dahil olması gerektiğini savundu.

 

Avukat Çiğdem Armutlu, “Aliağa’da bizim de anlayamadığımız olaylar oluyor. Öncelikli Ertekin Gültekin, Fatih Kürşat Kaplan, her ikisi de benim müvekkilim her ikisi de Belediye Başkanı tarafından mağdur olan arkadaşlarımız. Ertekin Gültekin kendisi 2019 yılı ocak ayında silahlı saldırıya uğramıştı. Bununla ilgili olarak soruşturma evrakları tamamlanarak dava açıldı, yargılama aşamasına geçildi ve önümüzdeki Salı günü üçüncü duruşmamız olacak. O dosyada çok yoğun şüphe uyandıran deliller olmasına rağmen biz Belediye Başkanı Serkan Acar’ın o dosyaya dahil olmasını bir türlü sağlayamadık. Müvekkilimin yaralandıktan sonra hastanedeki Polise verdiği ilk ifadesinde bile “sosyal medyada aleyhinde yayın yaptığım Belediye Başkanı beni daha önce paylaşım yapmamam konusunda uyardı yapmaya devam etmem halinde ise başıma gelecekleri sen düşün diye konuştu. Yine paylaşım yaptığım ve o dönemlerde özel kalem müdürü olan Fahrettin Akış vardı. Ben bu iki şahıstan şüpheleniyorum. Başka da şüphelendiğim hiç kimse yoktur” şeklinde beyanı var” dedi.

 

Ses kayıtlarında neler var?

 

Aliağa’da yaşanan Ertekin Gültekin’in silahla yaralanması olayı ile kendilerine ilginç bir yöntemle bir ses kaydının ulaştığını belirten Avukat Çiğdem Armutlu, ses kaydını dinlediklerinde şok olduklarını dile getirdi.

Armutlu, “Gültekin Ertekin’in silahla yaralanmasında soruşturma devam ederken beni şahsi aracımın camına konulmak suretiyle bana ulaştırılan bir ses kaydı elimize geçti. Biz de bunu bir üst yazı ile dosyaya sunduk. Bu ses kaydında olayı gerçekleştiren şahıslardan Mete Vural ve bizzat tetikçilik yapan Olcay Acar arasında geçen birtakım konuşmaların kayda alındığını gördük. Mete Vural belediye başkanının makam şoförü. Konuşmalarda açık bir şekilde Mete Vural’ın silahla yaralama olayından dolayı başkanın büyük bir sıkıntıya girdiğini, seçimlerin yakın olduğunu ve seçimler oluncaya kadar susması ve bunun karşılığında her ay 10 günde bir kendisine 1000 TL para göndereceğini söylüyor. Seçimden sonra ise başkandan senin adına bütün taleplerini isteyeceğim, Cumhuriyet Savcısı da yeni geldi seçimler geçsin ona da bakacağız, diyor. Çünkü Olcay Acar’ın emniyetin ve savcılığın üzerinden çekilmesi yönünde talepleri var. Hiç olmazsa çok az bir ceza ile kurtulayım, başkana onun için çok ihtiyacım var diyor. Ben belediye başkanını neden böyle yapıyor benim yanımda durmuyor, ben kendisini böyle tanımamıştım, bu işi yaptırdınız ben işi yaptım sıra sizde, diyor. Bu konuşmada altını çizerek söylemem gereken Olcay Acar’ın ‘Başkanı da satan var mı?’ diye bir cümlesi var. Siz bir hukukçu olmadığınız halde bu konuşmalar sizde Belediye Başkanı Serkan Acar’ın bu olayda azmettirici olarak yer aldığını konusunda şüpheye düşersiniz” diye konuştu.

 

Ses kaydı delil olarak kabul edildi

 

Kendisine ulaştırılan ses kayıtlarının dava dosyasına girdiğini ve delil olarak kabul edildiğini belirten Avukat Çiğdem Armutlu, şunları söyledi:
“Bu ses kaydı delil olarak kabul edildi ve dosyaya girdi. Ama her nedense Cumhuriyet Savcımız Başkana yönelik bir şüphe göremediğini beyan etti. Ben yargılama sırasında mahkemenin yapmış olduğu ilk duruşmada sözlü olarak Başkan’ın azmettirici olarak ifadesinin alınmasını talep ettim ve bu zapta geçirildi. Yine yazılı olarak Serkan Acar’ın üzerinde azmettirici olarak yoğun şüphe olduğunu, dosyaya dahil edilmesini ve ek iddianame hazırlanması için dosyanın yeniden Cumhuriyet Savcılığına gönderilmesini talep ettim. Bu talebimizin karşılığını ilk duruşmada göreceğiz. Ama biz öyle bir dönemdeyiz ki; muhalif kesimlere karşı hemen şüpheye düşen yargı birimlerinin, her nedense iktidar ortağı olan Belediye Başkanlarıyla alakalı dosyalarda bu şüphe duygularını rafa kaldırdıklarını görmekteyiz.”

 

Kürşat Kaplan olayı

 

Aliağa’da Belediye Başkanının makamında yaşanan Belediye Meclis Üyesi Kürşat Kaplan’ın darp edilmesi olayına da değinen Armutlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kürşat Kaplan olayının benim açımdan en dikkat çekici yönü, belediye başkanının artık bu şiddet davranışlarını, sadece kendi görüşlerine karşı olan insanlarla sınırlı kalmayıp, bizzat kendisi ismini vererek belediye meclis üyesi olmasını sağladığı, kendi partisinden ve aynı görüşten olan çalışma arkadaşına da çatışmayı göze almış olabileceğini görüyoruz. Kısaca Aliağa’da biz Belediye Başkanı Serkan Acar’ın tek adamlık rejimini, kimseye söz hakkı tanımayan bir yönetim hakkını egemen kılmaya çalıştığını görüyoruz. Bu dosyanın soruşturması devam ettiği için bu konuda da fazla bir ayrıntıya girmek istemiyorum. Ama bu dosya ile ilgili da soruşturma aşamasında olmasına rağmen hukuk dışı müdahalelerin olduğunu da hissediyoruz. Aliağa, barışın, emeğin ve huzurun kenti iken son zamanlarda Belediye Başkanının şiddet eylemleri ile anılır duruma geldi.

 

Aliağa’daki pazarcı esnafı mağdur ediliyor

 

Aliağa’daki pazarcı esnafının da mağdur edildiğine işaret eden Avukat Çiğdem Armutlu, “Aliağa Belediyesi Pazar yerinin işletmesini kendi şirketine devrediyor. Ve tamamen hukuksuz bir şekilde, hukuken pazarcı esnafından sadece işgaliye bedeli alınması varken kılıfına uydurularak pazarcı esnafının her birinden tezgahlarının büyüklüğüne göre, 90 bin liraları 100 bin liraları bulan tahsis ücreti adı altında paralar tahsil ediliyor. Bu paraları ödemeyen esnafı Pazar yerine almıyorlar ve tezgah açtırmıyorlar. Benim hayalimdeki Aliağa, eskiden olduğu gibi barış kenti olmasıyla, emek kenti olmasıyla, o pırıl pırıl, cıvıl cıvıl emek şenlikleriyle, turizmiyle güzellikleriyle siyasi ve toplumsal barışın hakim olduğu bir Aliağa olmalı” diye konuştu.

Avukat Çiğdem Armutlu’nun konuşmalarına çok sayıda seyirciden destek mesajları geldi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Avukat, Çiğdem, Armutlu,, Aliağa'da, yaşanan, olayların, iç, yüzünü, anlattı,
Yorumlar
Haber Yazılımı