Almanya Türk basını ağabeyini kaybetti
Haber
08 Mart 2021 - Pazartesi 12:55
 
Almanya Türk basını ağabeyini kaybetti
Kanal Avrupa Televizyonu'nun yapımcılarından Mehmet Baş, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.
DİĞER Haberi
Almanya Türk basını ağabeyini kaybetti

Tarihler 2004 yılını gösteriyordu Avrupa Türklerin en çok olduğu yoğun yaşadığı yerdi Almanya hepimiz hatırlarız Almanya’da çalışıp gelenlere burada yaşayan insanlar birçoğumuz alamancı, gurbetçi Türkler derdik oysa ki memleketinden kopup giden insanların, yurt dışına gitmek zorunda kalan insanların hepsinin ayrı bir hüzünlü hikâyesi vardı. Keşke öyle imkân öyle bir zaman olsaydı ki hepsini oturup dinleyebilseydik.

Aslında onlar bir çağı kapatıp bir çağ açmışlardı alamancı veya gurbetçi Türkler dediğimiz insanları AVRUPALI TÜRKLER diye değiştirme başarısını göstermişlerdi.

Mehmet abi o insanlardan biriydi aslında.

Orta yaşın üzerindeki hepimizin hatırlayacağı İstanbul’da dönemini en büyük plak ve kaset şirketi AKBAŞ müzik vardı hatta birçok sanatçıyı ekranlara taşımış plaklarını ve kasetlerini yapmıştı.

Şirketin sahibi abisi kardeşi aslında her şeyi ALİ PAŞA AKBAŞ beyefendi idi.

Ali Paşa Akbaş abimiz yaptığı çalışmalar Türkiye’yi aşınca ver elini Almanya diyerek uzun bir serüvenin aslın da ilk adımlarını atıyordu.

Almaya serüveni başlayan ali paşa akbaş Almanya’da ve Avrupa’nın birçok şehirlerine iş amaçlı gezi yaptığı sırada orada yaşayan Türk toplulukların sesinin sindirilmiş olduğunu, Avrupa’da yaşamını sürdüren Türklerin haklarını tam savunamadıklarını gördü. Kendisin de Trabzonlu olması ve ülkücü kökenden gelmesi hasebiyle  dellenmiş olacak ki uydu üzerinden yayın yapan bir televizyon kuruluşu kurmaya karar verir ve 2013 yılında KANAL AVRUPA TELEVİZYONUN TEMELLERİ ATILIR. Kuruluş aşamasından beri kendisine yol arkadaşlığı yapan kendisini hiç yarı yolda bırakmayan adam gibi adam Ali Paşa Akbaş abimizin dava ve kader arkadaşı ülküdaşı, bizlerin ağabeyi dostu arkadaşı çalışan personellerin hepsi ile yakın ilişkileri olan herkesin dert ortağı Mehmet Baş abimizden bahsediyorum.

BİZ ONU KAYBETTİK, O HAKKA YÜRÜDÜ…

Ben bir vicdan arıyorum! Adaletsizliğe, hukuksuzluğa karşı isyan eden bir vicdan! Aradığı vicdana karşılık ne ses veren oldu, ne de duyan oldu. Sadece o günlerde yanında ALİ PAŞA AKBAŞI gördü. Kalbi çok hasar görmüştü.  Düşünen, eleştiren ve sorgulayan bir insan olmasına rağmen kendi yaşadığı olumsuzlukları fazla anlatmazdı. Ülkemizin, Türk ve İslam âleminin içine düştüğü üzücü olan siyasi, ekonomik, sosyal ve terör olayları gibi gelişmeler hep yüreğini yaralardı. Son zamandaki düşüncelerinde; mevcut halk arasında yerleşmiş insanı aşağılatan, köle yapan, kişiliğini elinden alan, Allah’a değil, otoritelere tapmamızı salık veren sapık din anlayışına karşı isyanı vardı. Demokrat yapıda bir insandı. Hoşgörülüydü. Tüm yaptığı TV programlarında birleştirici, aydınlatıcı ve Türk kültürüne önem verirdi. Evrensel değerlere açıktı.

Mehmet abi merhametliydi, hoşgörülüydü, cesurdu, dürüst ve ahlaklı bir insandı, ülkücü ama kafatasçı değil evrensel düşünen bir insandı kısacası adam gibi adamdı.

Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun yol ve kader arkadaşıydı onu bizlere ve her ortamda anlatır anlatırken de duygulanırdı. Hep onu özlediğini söylerdi.

Kanal Avrupa televizyonunu gelişmesinde ve büyümesinde önemli katkısı olan Mehmet abi yılların verdiği yorgunluğu kalbi kaldıramadı. Kanal Avrupa televizyonunda tv programı bittikten sonra israhate ayrılmak üzere çok sevdiği Kanal Avrupa televizyonunun önündeki aracına binen Mehmet abinin kalbi oracıkta kriz geçirerek hayata gözlerini yumar.

İşte çok sevdiğin Allah’ına ve her zaman anlattığın öve öve bitiremediğin rahmetli Muhsin başkanına kavuştun Mehmet abi.

ALİ PAŞA AKBAŞ  KARDEŞİNİ, KANAL AVRUPA AİLESİ ABİSİNİ KAYBETTİ.

Onun bıraktığı emanetini yere düşürmeden yorulmadan daha ileriye götürme zamanı.

Şimdi kardeşini kaybeden ALİ Abiye omuz verme, kardeşlik yapma zamanı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Almanya, Türk, basını, ağabeyini, kaybetti,
Yorumlar
Haber Yazılımı