• DEĞERLİ OKUYUCULARIMIZ, YENİ YAYIN DÖNEMİNDE KALDIĞIMIZ YERDEN DEVAM ETMEK ÜZERE, YENİ DOSYALARLA, BOMBA GİBİ HABERLERLE YİNE KARŞINIZDA OLACAĞIZ. BİZİ İZLEMEYE DEVAM EDİN..!
"TEMİZELLER GAZETESİ,
ÖZÜYLE, SÖZÜYLE,
BAĞIMSIZ, KORKUSUZ BİR YAYIN"
"Bir ülkede namuslu insanlar en az namuzsuzlar kadar cesur olmadıkça o ülke kurtulamaz." İ.İnönü

KAPATILACAK BELEDİYELER VE İL ÖZEL İDARELERİ

Son zamanların en güncel yerel konusu malum olduğu üzere yeni büyükşehir belediye kanunu tasarısı ve tasarıya ilave edilmesi beklenen, nüfusu 2000’in altında olan belediyelerin kapatılması meselesi.Tabi ki bu düzenlemeler henüz netleşmiş olmadığı gibi meclise de halihazırda sunulmuş değil.Lakin şu haliyle ciddi sıkıntılara gebe olan ve hatta toplumsal zulüme dönüşebilecek durumda.
Büyükşehir kanun tasarısıyla ilgili oluşabilecek sıkıntıları yerelde bir yönetici olarak, olayın içinde birebir muhatap olarak ve o gözle değerlendirmiştik.Tasarıyla ilgili gelişmeler değiştikçe sizlerle değerlendirmeye devam edeceğiz.
Ne var ki, özellikle kapanacak belediyelerden dolayı şimdiden il özel idareleri tabir yerindeyse sevinç naraları atmaya başladılar.Bu naralar tabi ki boşuna değil.Ülkemizdeki yerel yönetimlerin gerçek yarası olan il özel idareleri kapanacak, çok sayıda belediyenin köy tüzel kişiliğine dönüşmesiyle il özel idarelerinin gelirleri artacak.Bunu örnekle açıklamak gerekirse sadece Afyonkarahisar'da 52 belediyenin kapanması öngörülüyor.Bu belediyelerin köye dönüşmesiyle yıllık il özel idarelerisin geliri 20.000.000TL. artacak.
Ama maalesef bu paralar gerçek hak sahibi olan köylere yatırım olarak mı ödeniyor yoksa şehir merkezlerine hizmet adı altında hoyratça mı harcanıyor, burası çok sıkıntılı.Herhangi bir ilçe düşünün, 23 köyü var, bu köylerin hakkı olan pay il özel idaresine gider.Ama aynı irade o ilçeye hakkı olanın tam 12’de 1’ni anca yatırım olarak gönderiyor.Ve bu ilin 17 tane ilçesini düşünün. Geriye kalan para ne oluyor diye mi soruyorsunuz.O da basit.Her yıl sonunda bütçe görüşmeleri çarşaf çarşaf yerel yayın organlarında yayınlanıyor.Bakın bakalım köyler adına gelen paralar nasıl bir adaletle, nerelere harcanıyor görmek zor değil.
Tam böyle bir manzara karşısında yerel bir reform beklerken maalesef hakkı yenilen, kendi parasını kendi yönetemeyen köylü güruhu daha da çoğaltılıyor.Çağ atladığımızı iddia ettiğimiz, bölgesel güç olduğumuzu iddia ettiğimiz bu zamanda bir kasabada belediye tüzel kişiliğini kaldırıp, kasaba halkının hakkını il merkezine gönderiyoruz ki; çöpler artık toplanmasın,kilitli parke taşı çalışması için il özel idaresinden 500 m2 alanı kaplamak için yıllarca beklesin, şehir otobüs seferleri yapılamasın ki şehre zorunlu göç etsinler, mezarlık hizmetleri yapılamasın,su şebekesi ve tahsilat sistemi çöksün, imar uygulamaları yalan olsun ki ilk depremde dertlerde toprağın altında kalsın…
Maalesef bu liste o kadar uzar gider ki.Dünyanın yerele verdiği önem, yerele verdiği pay artarken biz ülke olarak merkezileşmeye ve tek adamlığa doğru süratle gidiyoruz.
Allah yolumuzu selamete çıkarsın.
Allah’a emanet olunuz, zira O emaneti zayii etmez.
15.06.2012 @ 14:42:11


2012/31. Hafta Haberleri

2012/29. Hafta Haberleri

2012/28. Hafta Haberleri

2012/27. Hafta Haberleri

2012/26. Hafta Haberleri

2012/25. Hafta Haberleri

2012/24. Hafta Haberleri

2012/23. Hafta Haberleri

2012/22. Hafta Haberleri

2012/21. Hafta Haberleri

2012/20. Hafta Haberleri

TEMİZELLER GAZETESİ ŞEREFSİZLERİN, AHLAKSIZLARIN, SOYGUNCULARIN VURGUNCULARIN, TALANCILARIN, SAHTEKARLARIN KARŞISINDADIR
İzmir Web Tasarım: ByR Web Yapım & Yazılım